Wpływ nowych list refundacyjnych na pacjentów i płatnika - najnowszy raportu IMS Health

Udostępnij:
IMS Health o majowej liście leków refundowanych i pierwszych czterech miesiącach po wejściu w życie nowej ustawy: trzecia w tym roku lista utrzymuje wzrost współpłacenia pacjenta za leki refundowane, przynosi duże oszczędności NFZ i obniża ceny dla pacjentów w pięciu schorzeniach.
Jak wynika z raportu IMS Health, komentującego rynek leków refundowanych po pierwszych czterech miesiącach po wejściu w życie nowej ustawy oraz zmiany jakie przynoszą majowe listy refundacyjne, widać prognozowany duży - 8% spadek tego rynku w ujęciu ilościowym, a w związku ze spadkiem cen również spadek wartościowy na poziomie ponad 11%. Oznacza to, że w wyniku zawirowań związanych z wprowadzeniem nowej ustawy, zakupami dokonanymi na zapas w IV kwartale 2011 roku oraz zmianami poziomu odpłatności, pacjenci kupią mniej leków niż w roku poprzednim. W związku ze zmianami cen oraz zmian w strukturze zakupów, cały rynek leków refundowanych spadnie o kwotę blisko 1,5 miliarda PLN w cenach detalicznych. Przyniesie to oszczędności głównie po stronie NFZ, na poziomie 1,43 miliarda PLN, przy oszczędnościach pacjentów na poziomie 50 milionów PLN w skali roku.

W efekcie nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane - z poziomu 34% do blisko 38%. Odpłatność za leki generyczne wyniesie 40%, a za leki innowacyjne ponad 34%. w kilkunastu rodzajach schorzeń nowe listy refundacyjne przyniosą NFZ duże oszczędności budżetowe.

Największe oszczędności NFZ, przy dużej zmianie poziomu odpłatności pacjentów, przyniesie zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej:
- pasków cukrzycowych
oszczędność NFZ: 262 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 124 mln PLN;
- schizofrenii
oszczędność NFZ: 137 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 29 mln PLN;
- choroby wrzodowej
oszczędność NFZ: 74 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 49 mln PLN;
- choroby Alzheimera
oszczędność NFZ: 80 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 5 mln PLN;
- astmy
oszczędność NFZ: 188 mln PLN, spadek odpłatności pacjentów: 6 mln PLN;
- padaczki
oszczędność NFZ: 70 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 28 mln PLN;
- onkologii
oszczędność NFZ: 71 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 5 mln PLN.

W 5 schorzeniach NFZ poniesie dodatkowe koszty refundacji, przy dużej obniżce poziomu współpłacenia pacjentów. Do tej grupy zaliczamy:
- nadciśnienie
wzrost wydatków NFZ o 75 mln PLN, oszczędność pacjentów: 188 mln PLN;
- leki obniżające poziom cholesterolu
spadek wydatków NFZ o 23 mln PLN, oszczędność pacjentów: 64 mln PLN;
- leki na przerost prostaty
wzrost wydatków NFZ o 8 mln PLN, oszczędność pacjentów: 31 mln PLN;
- alergia
wzrost wydatków NFZ o 8 mln PLN, oszczędność pacjentów: 36 mln PLN;
- leki na depresję
wydatki NFZ bez zmian, oszczędność pacjentów: 35 mln PLN.

Ustawa o refundacji leków jest największą i najbardziej kompleksową zmianą prawną dotyczącą rynku leków, jaka miała miejsce w ostatnich 20 latach. W 2012 roku obowiązują nowe zasady kształtowania poziomu odpłatności pacjentów za leki refundowane, na które będzie wpływało kilka czynników. Na listach refundacyjnych publikowanych co 2 miesiące będą zmieniały się zarówno ceny zbytu wynegocjowane przez Ministerstwo Zdrowia z producentami, jak i ceny detaliczne leków, sposób wyliczania typu odpłatności (według kosztu i czasu trwania terapii), liczba i skład grup limitowych, jak również poziom limitu, na który ma wpływ cena leku domykającego 15% udziału ilościowego liczonego według dobowych dawek dziennych (DDD) w danej grupie limitowej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.