Wszczepienie pierwszego polskiego hybrydowego stentu szyjnego

Udostępnij:
Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), z sukcesem dokonali wszczepienia pierwszego polskiego hybrydowego stentu szyjnego „MER” w protekcji mózgowej polskiego filtru naczyniowego ROBIN u pacjenta z zaawansowaną chorobą serca i naczyń. Zabieg przeprowadził zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Pawła Buszmana.
Pacjentem, u którego dokonano wszczepienia pierwszego polskiego stentu szyjnego jest 67-letni mężczyzna z obustronnym zwężeniem tętnic szyjnych, obciążony współistniejącymi schorzeniami sercowymi, zakwalifikowany do leczenia kardiochirurgicznego w postaci wymiany zastawki aortalnej i bypassów wieńcowych. Próba złożonego leczenia kardiochirurgicznego u takiego chorego, bez wcześniejszego poszerzenia tętnicy szyjnej wiązałaby się z bardzo wysokim ryzykiem śródoperacyjnego udaru mózgu. Tymczasem zabieg stentowania tętnicy szyjnej pozwoli w niedalekiej przyszłości, prawdopodobnie w perspektywie około sześciu tygodni bezpieczniej przeprowadzić leczenie kardiochirurgiczne u tego chorego.

Hybrydowy stent szyjny jest rozwiązaniem w wielu wypadkach lepszym od innych stentów, ponieważ lepiej układa się w naczyniu i jednocześnie pełniej i bezpiecznie pokrywa miękkie blaszki miażdżycowe.
– Pierwsze polskie stenty szyjne „MER” wykonane zostały ze specjalnego materiału, który ma właściwości „zapamiętujące” swój pierwotny kształt. Ich implantacji dokonano w technologii hybrydowej tj. zamknięto- i otwartokomórkowej, co powoduje, że stent skuteczniej stabilizuje blaszkę miażdżycową w miejscu wszczepienia stentu – tłumaczy prof. Paweł Buszman, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Hybrydowe stenty szyjne wcześniej przeszły fazę badań przedklinicznych pod kierownictwem doc. Krzysztofa Milewskiego i dr Piotra Buszmana w Centrum Badawczo-Rozwojowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Kostkowicach oraz fazę badań klinicznych pod kierownictwem dr Przemysława Nowakowskiego w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym PAKS w Chrzanowie. Zabiegi na każdym etapie wykazały dobrą skuteczność terapeutyczną u wszystkich chorych. Stent „MER” uzyskał już europejską rejestrację (CE Mark) i został oficjalnie wprowadzony do obrotu w naszym kraju. Podobnie jak w przypadku innych nowoczesnych rozwiązań wprowadzanych na polski rynek jego cena będzie konkurencyjna w porównaniu do ceny stentów zagranicznych, dzięki czemu możliwe będzie ich szersze zastosowanie u polskich pacjentów.
– To duże osiągnięcie polskiej technologii i medycyny, wskazuje że koncepcja współpracy naukowo-technicznej prywatnych klinik i polskich firm medycznych może być początkiem przełomowych rozwiązań w polskiej gospodarce – dodaje prof. Paweł Buszman.

Jak wynika z opublikowanych niedawno przez Ministerstwo Zdrowia informacji na temat „Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013 – 2016” choroby układu krążenia od ponad 50 lat pozostają niezmiennie najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. Dzięki zaangażowaniu polskich kardiologów oraz upowszechnieniu dostępu do nowoczesnych technologii medycznych w ciągu ostatnich 10 lat umieralność z powodu zawału serca znacząco zmalała. Ogromnym problemem nadal pozostają inne choroby krążenia m.in. choroby naczyniowe takie jak udar mózgu czy choroba tętnic kończyn dolnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.