XIX Ogólnopolskie Forum Ratownictwa widzi potrzebę utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczego

Udostępnij:
Urząd Miasta Inowrocławia zorganizował Ogólnopolskie Forum Ratownictwa pod hasłem „Ratownictwo medyczne. Stan aktualny, wnioski i rekomendacje na przyszłość". Uczestnicy zwrócili uwagę szczególnie na dwa problemy - należy polepszyć jakość kształcenia ratowników i zinformatyzować jednostki ratownicze. Należy też powołać Krajowy System Ratowniczy.
W forum uczestniczyli przedstawiciele środowisk akademickich z większych miast w Polsce. Debata naukowa trwała od 13 maja, efektem prac warsztatowych będzie wydanie monografii zawierającej wnioski z dyskusji, która składać się będzie z 36 artykułów. Dotrze do uczestników forum pod koniec lipca. Jak zapewnia prowadzący konferencję prof. Jerzy Konieczny, Przewodniczący Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Forum Ratownictwa, będzie to kopalnia wiedzy dla studentów kierunków bezpieczeństwa, inżynierii bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego.

Podczas forum rozmawiano także o ryzyku zawodowym ratowników. W dyskusjach uczestniczyli Konsultant Krajowy w Dziedzinie Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Konsultanci Wojewódzcy w Dziedzinie Chorób Zakaźnych i Toksykologii, psychologowie i lekarze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, lekarze, ratownicy medyczni Systemu oraz psychologowie ośrodków akademickich.

Odbywały się także liczne warsztaty m.in. w zakresie wkłucia doszpikowego i alternatywnych zaawansowanych metod udrażniania dróg oddechowych. Ćwiczono też z videolaryngoskopem, które to urządzenie będzie od 2016 r. obowiązywało na każdym oddziale ratunkowym i bloku operacyjnym – umożliwia ono obserwowanie inkubacji, ma możliwość wykonywania zdjęć i nagrań do dokumentacji medycznej.
Wnioskiem głównym jest podjęcie działań zmierzających do powołania Krajowego Systemu Ratowniczego, który pomoże kontrolować jakość kształcenia ratowników medycznych na kierunkach ratownictwa medycznego. Powstanie on jako integracja Państwowego Ratownictwa Medycznego z Krajowym Systemem Ratowniczo – Gaśniczym.


- Celem Forum była ocena jednostek Systemu w województwach, wskazanie dobrych praktyk oraz przedstawienie dalszych rozwiązań organizacyjnych, ekonomicznych, technicznych, logistycznych i kadrowych, usprawniających działania zespołów ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałów ratunkowych i centrów powiadamiania ratunkowego; przeprowadzenie debaty z udziałem ekspertów nad wytycznymi do opracowania strategii rozwoju Państwowego Ratownictwa Medycznego do 2020 roku, ocena ryzyka zawodowego ratownika medycznego i dyspozytora, określenie nowych wyzwań (zadań) dla ratownika medycznego w systemie bezpieczeństwa zdrowia publicznego – wyjaśnia organizator.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.