Z policją po chorego

Udostępnij:
11 lutego br. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Przynosi już pierwsze pozytywne efekty.
Chory cierpiący na zaburzenia psychiczne często musi być leczony w szpitalu psychiatrycznym. Jest to jedyna szansa na poprawę jego stanu zdrowia lub uratowanie go od śmierci czy kalectwa. Choroby psychiczne ciągle stanowią wstydliwy problem dla pacjentów i ich bliskich. Zdarza się, że rodziny izolują chorych od otoczenia, nie dopuszczając nawet lekarzy.

W minionych latach bardzo trudno było zmusić rodzinę pacjenta do umieszczenia chorego w szpitalu psychiatrycznym. Lutowa nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego pozwala policji na doprowadzenie pacjenta do placówki zdrowia. Obecnie marszałek województwa wyznacza lekarza psychiatrę, który ma prawo poprosić sąd o zarządzenie zatrzymania i przymusowe doprowadzenie chorego do szpitala. Policja w obecności lekarza, pielęgniarki lub zespołu ratownictwa medycznego w celu umieszczenia chorego w szpitalu może użyć przymusu bezpośredniego, przewidzianego w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Nowości opisują przypadek izolowanej od świata przez ojca Marzeny M. z gminy Zławieś Wielka, którą mimo wyroku sądu z 2008 r., nie można było umieścić szpitalu. ”- Nasze wielokrotne wysiłki spotkania się z nią, podobnie jak policji, kończyły się fiaskiem, bo mężczyzna po prostu latami nie wpuszczał nikogo do domu - mówi Aldona Michalska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej. - Dopiero nowelizacja ustawy pozwoliła na wyrwanie kobiety z domowej izolacji. Trafiła do szpitala, jest pod dobrą opieką. Niestety, martwimy się, co z nią będzie po powrocie do domu.”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.