Zgromadzenie Parlamentarne Europy: klauzula sumienia bez zmian (głosowanie)

Udostępnij:
Zgromadzenie Parlamentarne Europy całkowicie zmieniło sens pierwotnego projektu relozucji o klauzuli sumienia. Projekt zakładał jej ograniczenie, po naniesieniu poprawek - akt umacnia tą klauzulę.
Rezolucję przyjęto bardzo niewielką większością głosów - poparło ją 56 delegatów, a sprzeciwiło się jej 51. W tekście dokonano podczas czwartkowej sesji kilkudziesięciu poprawek, które niemal całkowicie zmieniły jej treść. W obecnej postaci tekst nosi tytuł: "Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej".

Ostateczny tekst głosi, że "żaden szpital, placówka czy osoba nie mogą być przedmiotem żadnej presji czy dyskryminacji ani ponosić żadnej odpowiedzialności" w wypadku, gdy odmówią przeprowadzenia aborcji czy eutanazji lub wzięcia udziału w którymś z tych zabiegów. "Zgromadzenie Parlamentarne RE podkreśla konieczność utwierdzenia prawa do klauzuli sumienia przy zachowaniu odpowiedzialności państwa, które powinno zagwarantować każdemu pacjentowi właściwe leczenie w stosownym czasie" - dodaje rezolucja.
Jak podkreślali w rozmowie z PAP polscy delegaci, w trakcie debaty usunięto lub zmieniono większość zapisów początkowej wersji tekstu autorstwa komisji ds. społecznych, zdrowia i rodziny ZPRE. Komisja ta wyrażała m.in. zaniepokojenie rozszerzaniem się w Europie praktyki odmawiania wykonywania aborcji w imię "klauzuli sumienia" i apelowała do państw RE o poddanie tego zjawiska kontroli.
"Przyjęta rezolucja jest zupełną odwrotnością początkowego tekstu"

Według Dariusza Lipińskiego (PO), przewodniczącego polskiej delegacji w ZPRE, gruntownie zmienioną rezolucję poparła większość polskich delegatów, którzy jeszcze w czwartek rano byli przeciwni projektowi rezolucji. W składzie 12-osobowej polskiej grupy, odzwierciedlającej układ sił w polskim parlamencie, przeważają przedstawiciele prawicy: PO i PiS, a oprócz nich po jednym delegacie mają PSL i SLD.
"Przyjęta rezolucja jest zupełną odwrotnością początkowego tekstu. Potwierdza ona, a nawet wzmacnia prawo lekarzy do klauzuli sumienia" - podkreślił Lipiński, który wyraził zadowolenie z wyniku głosowania. W jego przekonaniu, dzięki zgłoszeniu poprawek udało się odrzucić pierwszą wersję tekstu, która "chciała ograniczyć podstawową zasadę wolności sumienia".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.