Zmiana warty w NFZ: poszukiwani menedżerowie na trudne czasy

Udostępnij:
Zaczęło się od prezesa NFZ, potem lawina ruszyła. Konstanty Radziwiłł wymienił (lub jest w trakcie wymiany) pięciu szefów regionalnych funduszy.
W ten sposób powstaje „drużyna Radziwiłła” (bo to minister osobiście dokonuje wyboru liderów, nawet na szczeblu wojewódzkim); ekipa, która najprawdopodobniej przetrwa NFZ. Spodziewać się należy, że jej członkowie po likwidacji funduszu „przejdą do wojewodów”, czyli będą liderami nowych instytucji w zreformowanej służbie zdrowia.

Anna Szczerbak, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali:
- Kim są i kim być powinni nowo mianowani? Nauka o biznesie zna takie terminy jak „menedżer kryzysowy”, czy „interim manager” (menedżer przejściowy). To właśnie cechuje i cechować będzie ludzi, którzy właśnie obsadzają nowe stanowiska. Krótki okres, na jaki pozostają zatrudnieni w funduszu, jasne i krótkoterminowe cele (likwidacja instytucji, przeprowadzenie aneksowania w tym roku i kontraktowania w przyszły) – wymagają od nowej kadry przede wszystkim zdolności taktycznych, ale już niekoniecznie strategicznych.

- Kadencja takich „menedżerów na trudne czasy” najprawdopodobniej wcale nie skończy się wraz ze spodziewanym rozwiązaniem funduszu. Nowe kadry będą najprawdopodobniej odpowiedzialne za uruchomienia i funkcjonowanie nowych ośrodków zawiadujących służbą zdrowia, już przy wojewodach. To także wymagać będzie od nich nie lada umiejętności.

Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia, Uczelnia Łazarskiego:

- Nie wiemy do końca kiedy NFZ zostanie zlikwidowany, nie podano takiej daty, a raczej należałoby się spodziewać, że nastąpi to nieprędko, na pewno nie w tym roku, a być może i nie w przyszłym. Dla NFZ najważniejszym zadaniem jest zakontraktowanie świadczeń w oddziałach szpitalnych i AOS na wydłużony czas w konkursie w 2017 roku. To jest istotne, że nowe umowy zostaną zawarte na 10 lat odnośnie do szpitali i 5 lat jeżeli chodzi o AOS. Tak więc wiadomo, że menedżerowie NFZ będą musieli przeprowadzić trudny konkurs, pierwszy konkurs, w którym podstawą kontraktowania staną się mapy potrzeb zdrowotnych. Mapy już się ukazały i zawierają dużo istotnych informacji, w tym te, które obszary ulegną zmniejszeniu, a które zwiększeniu. Trzeba mieć świadomość, że kontraktowanie w 2017 roku i zawarcie kontraktów spowoduje stabilizację i dlatego dobrze, żeby były wybierane oferty najlepsze. Oczywiście dla każdej instytucji, która ma zakończyć swoje istnienie gotowość wiązania się z nią nowej kadry jest ograniczona tym bardziej, że w sytuacji przejęcia kompetencji przez wojewodów, należy się spodziewać, że wykwalifikowana kadra NFZ nie zechce pracować na obecnych warunkach, gdyż wynagrodzenia u wojewodów są niższe, niż zarobki w NFZ.

Oprac.: Marta Koblańska, Bartłomiej Leśniewski
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.