Zmiany w Narodowym Programie Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032
Rządowe Centrum Legislacji
opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej wcześniejszy dokument w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Narodowego Programu
Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032 – został skierowany do
konsultacji publicznych 18 listopada.
– W trakcie wdrażania programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022‒2032 zaistniała potrzeba dokonania aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach programu. Uchwała nr 247 Rady Ministrów z 6 grudnia 2022 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022 weszła w życie 28 grudnia 2022 r. i tym samym realizacja większości działań rozpoczęła się dopiero w 2023 r. Istnieje zatem konieczność uaktualnienia harmonogramu wdrażania NPChUK wobec rzeczywistego jego wejścia w życie z końcem 2022 r.” – napisano w ocenie skutków regulacji projektu.
– Zmiany zostały wypracowane przy udziale pełnomocnika ministra zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia oraz ekspertów Narodowego Instytutu Kardiologii. Ponadto zakres merytoryczny wprowadzanych zmian został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę do spraw Kardiologii – dodano w dokumencie.
Jak wyjaśnili autorzy projektu, jego celem jest dokonanie aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach NPChUK. Istotną zmianą jest odejście od sporządzania rocznych harmonogramów wdrażania NPChUK na rzecz jednego harmonogramu na lata 2022‒2032. Wprowadzenie zmian w dokumencie jest podyktowane koniecznością uwzględnienia faktycznego stanu implementacji poszczególnych działań, doprecyzowania ich zakresu oraz usprawnienia wdrażania uchwały przez uniknięcie corocznej aktualizacji harmonogramu na rzecz jego aktualizacji w przypadku wystąpienia zmian.
– Modyfikacja NPChUK i kompleksowej
strategii kardiologicznej zapewni obywatelom równy i adekwatny do potrzeb
zdrowotnych dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych przez przyjazny,
nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia. Efektem realizacji NPChUK będzie
wydłużenie życia i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa” – uzasadnili autorzy projektu – uzasadnili.
Projekt poniżej.
Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-ok@mz.gov.pl – do 21 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.
Przeczytaj także: „Lista leków o ugruntowanej skuteczności – kardiologia”.