123RF

Zmiany w podatku akcyzowym na płyn i urządzenia do waporyzacji

Udostępnij:

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Kodeks karny skarbowy zakłada objęcie podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji, nałożenie na nie obowiązku oznaczania znakami akcyzy, a w przypadku jednorazowych papierosów elektronicznych – określenie wyższej stawki akcyzy na płyn zawarty w tych urządzeniach.

Zmiany dotyczące opodatkowania akcyzą urządzeń do waporyzacji spowodowane są zmianą koncepcji opodatkowania akcyzą urządzeń do waporyzacji z uwagi na zgłoszone problemy techniczne dotyczące opodatkowania i banderolowania tych urządzeń w przypadku uznania ich za wyroby nieakcyzowe oraz praktyczną niemożliwość ich realizacji w tak krótkim terminie.

Po tej zmianie urządzenia do waporyzacji zostaną uznane za wyroby akcyzowe niezharmonizowane, do których będzie miała zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy, produkcja w składzie podatkowym, przemieszczanie w kraju w Systemie EMCS PL2.

Wprowadzenie akcyzy jest związane z potrzebą ograniczenia dostępności, także ze względu na cenę, dostępności nowatorskich urządzeń i e-papierosów, szczególnie dla najmłodszej populacji, osób wkraczających w świat używek, które skutkują szkodami zdrowotnymi.

Jak podał resort zdrowia, obecnie na rynku dostępne są m.in. elektroniczne papierosy jednorazowe w cenie 20–35 zł/szt., które pod względem zawartości nikotyny odpowiadają 2 paczkom papierosów tradycyjnych.

– Biorąc pod uwagę walory użytkowe mierzone liczbą możliwych zaciągnięć (także w przypadku wyrobów beznikotynowych) 2–3 paczkom papierosów tradycyjnych (cena jednej to ok. 18 zł). Ceny urządzeń do podgrzewania wyrobów nowatorskich dostępnych na rynku są zróżnicowane i oscylują średnio w granicach 150–500 zł/szt. Można je jednak nabyć taniej w różnego rodzaju akcjach promocyjnych – wyjaśniono w uzasadnieniu. 

Ograniczenie dostępności papierosów elektronicznych, w tym ich jednorazowych wersji, ma przyczynić się również do zmniejszenia potencjalnego zagrożenia dla środowiska. Jak wskazano, materiały użyte w jednorazowych waporyzatorach sprawiają, że w przypadku ich wyrzucenia stanowią one potencjalne zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Jak podało Ministerstwo Finansów, proces legislacyjny nowelizacji ustawy objęty jest osłoną Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w związku z czym przedstawiciele CBA uczestniczą w procesie legislacyjnym, w tym także w procesie konsultacji.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.