Związki zawodowe - rząd prowadzi wyprzedaż majątków szpitali

Udostępnij:
Największe związki zawodowe funkcjonujące w ochronie zdrowia oraz Naczelna Rada Lekarska krytycznie oceniły ustawę o działalności leczniczej. Właśnie odbywa się wysłuchanie publiczne dotyczące tego projektu.
Ustawa to kluczowy projekt tzw. pakietu zdrowotnego. To właśnie w tym akcie prawnym zawarto zapisy o przekształcaniu szpitali w spółki.

Urszula Michalska z OPZZ podkreślała podczas wysłuchania, że celem zmian proponowanych przez MZ jest "efekt ekonomiczny, a nie zdrowotny". Dodała, że działalność lecznicza nie może być uznawana za element gospodarki. Zdaniem Michalskiej, nowe przepisy zmniejszają odpowiedzialność władz publicznych za system ochrony zdrowia. Według OPZZ, konieczne jest wprowadzenie mechanizmów uniemożliwiających "wyprzedaż" majątków szpitali - spółek.

W ocenie Marii Ochman z NSZZ Solidarność zawarte w projekcie przepisy nie gwarantują utrzymania akcji spółek powstałych w wyniku przekształcenia szpitali w ręku samorządów.
- Szpitale mogą nie utrzymać swojego publicznego charakteru - podkreśliła. Krytycznie odniosła się także do zapisu, który wydłuża czas pracy m.in. radiologów, pracowników medycyny nuklearnej, medycyny sądowej.

- Izba stanowczo sprzeciwia się przekazaniu rejestrów praktyk lekarskich i kontroli nad nimi wojewodom - mówił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.
W jego ocenie, łamie to zapis konstytucyjny gwarantujący samorządom lekarskim kontrolę nad praktykami lekarskimi. Przekształcanie szpitali w spółki zdaniem Hamankiewicza może zagrozić dostępności do świadczeń zdrowotnych, a ich dobrowolność w jego ocenie jest "fikcyjna".

Krytycznie o ustawie wypowiedziała się też Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.