Zwolnienie z kar za brak lekarza w karetce
Resort zdrowia skierował do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, który zakłada przedłużenie okresu zwolnienia z kar za brak lekarza w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego do 30 czerwca 2025 r.
Według obecnych przepisów zwolnienie z kar za brak lekarza w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego (ZRM S) możliwe jest, gdy w zespole są co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.
Będą nowe przepisy działania systemu PRM
Regulacje w tej sprawie obowiązują do 31 grudnia. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zakłada przesunięcie tego terminu do 30 czerwca 2025 r.
W uzasadnieniu do projektu resort wyjaśnia, że deficyt lekarzy w ZRM S utrzymuje się i obecnie w skali kraju wynosi 57 proc. Przypomina, że procedowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, że od 1 lipca 2025 r. zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne odbywać się będzie na podstawie nowych planów działania systemu, zgodnych z nowymi przepisami dotyczącymi liczby i rodzajów zespołów.
Projekt zakłada, że pojawi się nowy typ zespołów – motocyklowe jednostki ratownicze. Z kolei podstawowe zespoły ratownictwa medycznego (ZRM P) zostaną podzielone na dwu- i trzyosobowe, ze zróżnicowaną wyceną stawki dobowej. Nadal obowiązywać ma minimalny próg liczby zespołów specjalistycznych – ZRM S (z lekarzem w składzie) – napisano w uzasadnieniu do projektu.
Będą uwzględniane rzeczywiste możliwości
Według resortu zdrowia podpisanie nowych umów będzie okazją do aktualizacji wojewódzkich planów działania systemu i do dostosowania liczby specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego do rzeczywistych możliwości w zakresie zatrudnienia lekarzy systemu, z uwzględnieniem ustawowego minimum.
W związku z tym konieczne jest dostosowanie okresu zwolnienia z kar umownych. Według projektu rozporządzenie zaczęłoby obowiązywać 30 grudnia 2024 r.
Projekt poniżej.
Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: k.szelagowska@mz.gov.pl – do 30 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.
Przeczytaj także: „SOR(ry), zamykamy”.