Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Bezsenność - jeszcze groźniejsza niż sądzono

Udostępnij:
Zaobserwowano związek między bezsennością a tętniakiem wewnątrzczaszkowym (IA) i tętniakiem podpajęczynówkowym (aSAH).
Badacze zastosowali metodę randomizacji Mendla (badanie wpływu wariantów genetycznych na występowanie określonego efektu) w celu zbadania, czy modyfikowalny styl życia i czynniki ryzyka kardiometabolicznego wpływają na częstość występowania tętniaka śródczaszkowego i tętniaka podpajęczynówkowego. Oprócz powszechnych czynników ryzyka, takich jak palenie i nadciśnienie, obserwowali przebieg snu, spożycie kawy, aktywność fizyczną, wskaźnik masy ciała, poziom glukozy we krwi, diagnozę cukrzycy typu 2, poziom cholesterolu, przewlekły stan zapalny i czynność nerek.

Dane wykazały, że predyspozycje do bezsenności, palenie tytoniu i podwyższone ciśnienie krwi były związane ze zwiększonym ryzykiem zarówno IA, jak i aSAH. W rzeczywistości genetyczne predyspozycje do bezsenności zwiększały ryzyko o 24 proc.

Ryzyko IA było prawie trzykrotne (odds ratio, OR, 2,92) na każde 10 mm Hg wzrostu rozkurczowego ciśnienia krwi i trzykrotnie wyższe dla palaczy w porównaniu z osobami niepalącymi. Inne badane czynniki nie wydawały się być istotnie związane z ryzykiem IA lub aSAH.

- Związek z bezsennością był nowy i nieco zaskakujący, mimo że w poprzednich podobnych badaniach wykazano, że bezsenność jest związana z innymi chorobami naczyniowymi. Istnieją również wcześniejsze dowody sugerujące rolę bezdechu sennego w zwiększaniu ryzyka udaru krwotocznego – powiedziała autorka badania prof. Susanna C. Larsson, PhD z Instytutu Karolinska. - Spożywanie kawy i diagnoza cukrzycy nie były wyraźnie związane z aSAH także w poprzednich badaniach, więc i teraz podobny wynik nie zaskoczył - dodała.

Podkreśliła, że wyniki te należy interpretować ostrożnie. - Dlatego głównym przesłaniem płynącym z tego badania jest unikanie palenia i terapia nadciśnienia tętniczego – dodała.

Prof. Larry Goldstein z Katedry Neurologii na Uniwersytecie w Kentucky i dyrektor Kentucky Neuroscience Institute, twierdzi, że bezsenność jest nowym czynnikiem ryzyka, który należy potwierdzić w innych badaniach, bowiem metoda Mendlowskiej randomizacji jest stosunkowo nową metodologią badawczą i nie jest jeszcze powszechnie znana. Nawet jeśli dalsze badania potwierdzą związek bezsenności z ryzykiem IA lub aSAH, następne pytanie brzmi: co z tym zrobimy i czy leczenie zmodyfikuje ryzyko?

Naukowcy przyjrzeli się danym z kilku europejskich badań całego genomu, aby zbadać różne asocjacje genetyczne. Wykorzystując informacje genetyczne z metaanalizy przeprowadzonej przez International Stroke Genetics Consortium, zidentyfikowali około 6300 przypadków IA i prawie 4200 przypadków aSAH.
Przypadki tętniaka śródczaszkowego i krwotoku podpajęczynówkowego porównano z ponad 59 500 wynikami w celu określenia genetycznej predyspozycji do tętniaków. Autorzy zauważają, że mieli ograniczone dane, aby odpowiednio przeanalizować wszystkie czynniki ryzyka.

Larsson twierdzi, że pacjentom należy doradzać rzucenie palenia i zmianę stylu życia, np. aktywność fizyczną, zdrową dietę.

Goldstein zauważył, że leczenie nadciśnienia jest zawsze koniecznością. - Nawet ludzie, którzy mają stosunkowo niewielkie nadciśnienie, mogą mieć zwiększone ryzyko nie tylko krwotoku podpajęczynówkowego, ale generalnie udaru – mówił.

Wyniki zostały opublikowane w Journal of the American Heart Association (wydanie internetowe).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.