Częstość rozpoznawania chorób psychicznych przed i po stwierdzeniu padaczki
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 03.09.2012
Źródło: Hesdorffer DC, Ishihara L, Mynepalli L i wsp. Epilepsy, suicidality, and psychiatric disorders: A bidirectional association. Ann Neurol 2012; early view.
Analiza danych dotyczących 17,798 pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej wykazała zwiększoną częstość rozpoznawania chorób psychicznych przez 3 lata przed i po stwierdzeniu padaczki. Uzyskane wyniki wskazują na wspólne podłoże patofizjologiczne padaczki i zaburzeń psychicznych.
Hesdorffer i wsp. przeprowadzili badanie kohortowe, w ramach którego określili częstość występowania chorób psychicznych przed i po rozpoznaniu padaczki u 3,773 pacjentów w wieku od 10 do 60 lat. Grupę kontrolną stanowiło 14,025 osób dobranych w bazie danych brytyjskiej podstawowej opieki zdrowotnej pod względem wieku, płci i innych parametrów. W każdym przypadku badacze ocenili obecność rozpoznania choroby psychicznej w trzech latach przed i po postawieniu diagnozy padaczki, wyprysku skórnego, lub leczeniu operacyjnym ze wskazań nagłych. Pod uwagę brano występowanie zaburzeń psychotycznych, lękowych, depresji i zachowań lub myśli samobójczych. W grupie badanej przez trzy lata poprzedzające i rok następujący po stwierdzeniu padaczki zachowania lub myśli samobójcze występowały czterokrotnie częściej niż w grupie kontrolnej. Częstość rozpoznawania zaburzeń psychotycznych, lękowych i depresji również była większa u pacjentów z padaczką, tak przed jej rozpoznaniem (ok. ośmiokrotnie), jak i po (ok. sześciokrotnie). Interpretując uzyskane wyniki autorzy stwierdzili, że wskazały one na wspólne podłoże neurobiologiczne padaczki i chorób psychicznych.