Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dolnośląskie. 3,3 mln zł na program profilaktyki zaburzeń psychicznych u dzieci

Udostępnij:
Budżet programu profilaktyki zaburzeń psychicznych na lata 2023–2025 wynosi 3,3 mln zł. Projektem objęte zostanie przynajmniej 20 tys. dzieci i młodzieży z woj. dolnośląskiego w wieku od 10 do 19 lat.
Władze województwa podały w komunikacie, że ogłoszony został konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej na lata 2023–2025, który dotyczy profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dzieci i młodzieży.

– Realizatorem programu polityki zdrowotnej może być podmiot wykonujący działalność leczniczą lub oferent, którego partnerem jest podmiot wykonujący taką działalność. Termin składania dokumentów trwa do 8 maja 2023 r. – napisano w komunikacie.

– Naszą szczególną uwagę przywiązujemy do profilaktyki zdrowia psychicznego najmłodszych mieszkańców Dolnego Śląska. Rozpoczynamy realizację programu, którego celem jest wczesne rozpoznanie problemu, skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę oraz koordynacja działań wspierających – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek woj. dolnośląskiego.

Na całym świecie zaburzenia depresyjne występują u ok. 47 mln dzieci. Przeciętny wiek zachorowania w grupie dzieci i młodzieży przypada na okres między 11. a 14. r.ż., średnia wieku pierwszego epizodu depresji to 12 lat.

Polskie dane dotyczące liczby pacjentów poniżej 18. roku życia, którzy skorzystali z leczenia psychiatrycznego w ramach NFZ, pokazują, że w 2020 r. na terenie kraju było 146 tys. takich przypadków, a na terenie woj. dolnośląskiego ponad 12 tys. W tej grupie 2080 osób przed 18. r.ż. zgłosiło się z powodu objawów zaburzeń emocjonalnych oraz zaburzeń nastroju (w tym zaburzeń depresyjnych), 1840 z powodu zaburzeń zachowania i emocji, 2270 z powodu zaburzeń nerwicowych.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.