Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leworęczność rozwija się w łonie matki?

Udostępnij:
Zgodnie z wiedzą potoczną, dzieci rodzą się z leworęcznością lub praworęcznością. Jednak zdaniem naukowców to, którą ręką będziemy pisać, warunkowane jest długo przed naszymi narodzinami. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, St Andrews i Bristolu oraz z Instytutu Maxa Plancka w Nijmegen, dowodzi istnienia szeregu genów, które już w życiu płodowym decydują o lewo- lub praworęczności.
Lewa ręka dominuje jedynie u 10% społeczeństwa. W celu odnalezienia źródeł leworęczności badacze skupiali się na wszystkich etapach rozwoju dziecka – począwszy od tego, który kciuk ssie w brzuchu matki, a skończywszy na roli hormonów, takich jak testosteron, twierdząc, że wyższy jego poziom może wpłynąć na rozwinięcie lepszej sprawności lewej ręki. Tymczasem naukowcy brytyjscy i holenderscy pod przewodnictwem dr Silvii Paracchini z Uniwersytetu St Andrews postanowili przekonać się, które geny wpływają na lewo- i praworęczność, co mogłoby dostarczyć nowego spojrzenia na przyczyny i rozwój dominacji jednej z rąk.

W wyniku najnowszego badania, w czasie którego naukowcy porównali szeroki zakres różnic genetycznych zidentyfikowanych u osób lewo- i praworęcznych, udało się stwierdzić, że warianty genu PCSK6 przyczyniają się do dominującej pozycji jednej z rąk - pisze natemat.pl. Geny te zaangażowane są w procesy biologiczne, na drodze których wczesny zarodek przekształca się z grupy komórek w rozwijający się organizm z ugruntowaną dominacją jednej ze stron – tłumaczy William Brandler z Uniwersytetu w Oxfordzie. Już wcześniej zauważono, że defekty wspomnianych genów mogą powodować przemieszczenie organów w organizmach zwierzęcych – np. rozwój serca po prawej stronie lub wątroby po lewej. Uwarunkowania genetyczne, zdaniem naukowców, wpływają także na dominację jednej z rąk oraz względną zręczność.

Zdaniem portalu naukowcy, badający funkcje mózgu i wczesny rozwój dziecka, wysnuli wiele teorii na temat rozwoju lewo- i praworęczności u człowieka, jednak nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego tę cechę posiada jedynie człowiek. Niezależnie od tego, skąd bierze się dominacja lewej ręki, ludzie, u których się ją spotyka, wyróżniają się swoistymi sposobami rozumowania, interakcji z innymi ludźmi i wzorcami zachowań.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.