NEUROLOGIA
Choroba Alzheimera
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Miłorząb nieskuteczny w zapobieganiu chorobie Alzheimera

Udostępnij:
Wyciąg z miłorzębu okazał się być nieskuteczny w prewencji choroby Alzheimera. W trwającym 5 lat, randomizowanym i kontrolowanym placebo badaniu wzięło udział 2820 osób.
Miłorząb dwupłatowy (Ginkgo biloba) jest gatunkiem drzewa znajdującym zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przeprowadzone w latach 2000-2008 randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą nie wykazało skuteczności wyciągu z miłorzębu w zapobieganiu otępieniu w grupie badanej liczącej 1545 osób w okresie 6 lat. Na stronie internetowej The Lancet Neurology ukazał się artykuł, w którym Vellas i wsp. przedstawili wyniki badania, którego celem było określenie skuteczności wyciągu z miłorzębu w zapobieganiu chorobie Alzheimera. W eksperymencie wzięło udział 2820 osób w wieku co najmniej 70 lat, z których 1406 miało przyjmować 120 mg wyciągu z miłorzębu dwa razy dziennie. Długość okresu obserwacyjnego wyniosła 5 lat. Autorzy badania nie stwierdzili po tym czasie różnic w częstości zapadania na chorobę Alzheimera, ani zmiany częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych. Uwagę badaczy poszukujących leków pozwalających poprawić sprawność funkcji poznawczych przyciągał w ostatnich latach również żeń-szeń. Przeprowadzony w 2010 r. przegląd systematyczny Cochrane nie wykazał skuteczności preparatów zawierających żeń-szeń w poprawie funkcji poznawczych [2]. W metaanalizie uwzględniono wyniki 9 randomizowanych badań klinicznych. Istnieje jednak szansa, że żeń-szeń znajdzie swoje miejsce w medycynie konwencjonalnej. W czerwcu bieżącego roku opublikowano wnioski z metaanalizy 18 randomizowanych badań klinicznych wskazujące na skuteczność żeń-szenia w chorobie niedokrwiennej serca [3].

1. DeKosky S, Williamson JD, Fitzpatrick AL i wsp. Ginkgo biloba for Prevention of Dementia. A Randomized Controlled Trial. JAMA. 2008;300(19):2253-2262.
2. Geng J, Dong J, Ni H i wsp. Ginseng for cognition. Cochrane Database Syst Rev. 2010 Dec 8;(12):CD007769.
3. Jia Y, Zhang S, Huang F i Leung SW. Could ginseng-based medicines be better than nitrates in treating ischemic heart disease? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Complement Ther Med. 2012 Jun;20(3):155-66.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.