Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Naukowcy opracowali implanty, które mogą pomóc sparaliżowanym zacząć chodzić

Udostępnij:
Badacze z uniwersytetu w Tel Awiwie opracowali implanty na podstawie tkanek ludzkiego rdzenia kręgowego. Mogą one stać się przełomem w medycynie i pomóc osobom sparaliżowanym zacząć ponownie chodzić - opisano w czasopiśmie „Advanced Science".
Prowadzonych jest wiele eksperymentów mających na celu leczenie paraliżu, które polegają głównie na przeszczepie komórek lub wszczepianiu biomateriałów w miejsce urazu. Wiąże się to jednak z ryzykiem odpowiedzi immunologicznej organizmu, co może skutkować odrzuceniem implantów.

Telawiwscy naukowcy opracowali procedurę polegającą na pobraniu metodą biopsji niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej pacjenta i podzielenie jej na komórki i biomateriał zewnątrzkomórkowy. Komórki następnie zmodyfikowano tak, aby stały się tzw. indukowanymi pluripotencjalnymi macierzystymi (iPSC), czyli typem stosowanym w medycynie regeneracyjnej, który może się rozmnażać w nieskończoność i być używany do zastępowania komórek utraconych w wyniku urazu lub choroby. Następnie przekształcono je w specjalny hydrożel. Substancja - jak stwierdza „Advanced Science" - wspiera rozwój komórek i umożliwia montaż implantu rdzenia kręgowego.

Testy przeprowadzano na myszach. Zwierzęta podzielono na dwie grupy: cierpiące z powodu doświadczonego niedawno ostrego urazu oraz dotknięte przewlekłym paraliżem - relacjonuje dziennik „The Jerusalem Post". Gryzonie z pierwszej grupy odzyskały zdolność chodzenia w ciągu trzech miesięcy od wszczepienia implantu. W przypadku pozostałych myszy, po sześciu tygodniach zaobserwowano u nich znaczną poprawę.

– Testowane zwierzęta przeszły szybki proces rehabilitacji, pod koniec którego były w stanie całkiem sprawnie chodzić. To pierwszy taki przypadek na świecie, że sztuczne tkanki ludzkie wszczepione w organizm poskutkowały powrotem do zdrowia zwierząt z modelem przewlekłego porażenia, który jest najbardziej odpowiadającym ludzkiemu. Na świecie są miliony sparaliżowanych osób. Opracowujemy metody inżynierii tkankowej, które pomogą im ponownie chodzić – powiedział kierujący zespołem naukowców prof. Tal Dvir.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.