Padaczka związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych
Częstość występowania zaburzeń psychicznych, w tym lęku i depresji, jest znacznie wyższa u osób z padaczką niż u osób bez niej – sugeruje nowa metaanaliza.
Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę 27 badań, gdzie porównali częstość występowania 20 powszechnych zaburzeń psychicznych u ponad 565 tys. osób z padaczką i przeszło 13,4 mln osób bez padaczki.
Jak wynika z analizy, osoby z padaczką miały znacznie większą częstość występowania lęku, depresji oraz innego zaburzenia psychotycznego niż osoby, które nie cierpią na padaczkę.
Osoby z padaczką miały również wyższe wskaźniki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, objawów charakterystycznych dla zespółu stresu pourazowego i schizofrenii. Odnotowano także wyższe wskaźniki dla myśli samobójczych.
Zauważono podobnie zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym nadużywanie alkoholu i uzależnienie od alkoholu były bardziej rozpowszechnione wśród uczestników z padaczką niż bez niej.
Zaburzenia neurorozwojowe również wykazywały wyraźne różnice. Zaburzenia ze spektrum autyzmu i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi występuje częściej u osób z padaczką niż u osób bez niej.
– Wyniki sugerują, że program szkoleniowy w zakresie opieki nad chorymi na padaczkę powinien obejmować zwalidowane narzędzia badań przesiewowych w zakresie leczenia padaczki. Ponadto zasoby informacji i skierowań do opieki związanej z innymi powszechnymi schorzeniami, np. PTSD i zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji, powinny być łatwo dostępne dla specjalistów neurologii leczących osoby z padaczką – napisali badacze.
Badanie zostało opublikowane 25 listopada br. w magazynie „JAMA Neurology”.