NEUROLOGIA
Zaburzenia snu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Suworeksant skuteczny w leczeniu bezenności pierwotnej

Udostępnij:
Suworeksant, antagonista receptorów oreksynowych, okazał się być skuteczny w leczeniu bezsenności pierwotnej w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą przeprowadzonym z udziałem 249 pacjentów.
Suworeksant jest antagonistą receptorów oreksynowych. W ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) oreksyna (hipokretyna) odgrywa rolę w stymulowaniu apetytu i regulacji czuwania. Niedobór oreksyny jest związany z narkolepsją [1]. Podejrzewa się, że może do niego dochodzić w wyniku reakcji autoimmunologicznej skierowanej przeciwko ok. 15 000 neuronów, które mają zdolność produkcji oreksyny w OUN [2]. W modelu zwierzęcym alkoholizmu wykazano, że blokowanie receptorów oreksynowych może prowadzić do zmniejszenia zainteresowania etanolem [3]. Herring i wsp. przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą, w którym określili wpływ suworeksantu na sen u pacjentów z bezsennością pierwotną. W eksperymencie wykorzystano suworeksant w dawkach 10 mg, 20 mg, 40 mg i 80 mg. Naprzemienna konstrukcja badania umożliwiła analizowanie wpływu zarówno placebo jak i jednej z dawek suworeksantu u tych samych pacjentów. Na początku i na końcu czterotygodniowego okresu obserwacyjnego rejestrowano polisomnogram. W eksperymencie wzięło udział 249 chorych. Stwierdzono poprawę zapisu polisomnograficznego u pacjentów przyjmujących suworeksant (p < 0.01), wydłużenie czasu efektywnego czuwania po wybudzeniu oraz skrócenie czasu oczekiwania na sen. Warto dodać, że w zeszłym roku wykazano korzystny wpływ podawanej donosowo ludzkiej rekombinowanej oreksyny na jakość snu REM u pacjentów z narkolepsją [4].

1. De la Herrán-Arita AK, Guerra-Crespo M i Drucker-Colín R. Narcolepsy and orexins: an example of progress in sleep research. Front Neurol. 2011 Apr 18;2:26.
2. Kornum BR, Faraco J i Mignot E.Narcolepsy with hypocretin/orexin deficiency, infections and autoimmunity of the brain. Curr Opin Neurobiol 2011; 21(6):897-903.
3. Lawrence AJ, Cowen MS, Yang HJ i Chen F, Oldfield B. The orexin system regulates alcohol-seeking in rats. Br J Pharmacol 2006; 148(6):752–9.
4. Baier PC, Hallschmid M, Seeck-Hirschner M i wsp. Effects of intranasal hypocretin-1 (orexin A) on sleep in narcolepsy with cataplexy. Sleep Med 2011; 12(10):941-6.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.