Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trombektomia wewnątrznaczyniowa i duży obszar zawału − czy po roku nadal skuteczna?

Udostępnij:

Duży obszar objęty udarem niedokrwiennym mózgu to zazwyczaj złe rokowanie. Skutecznym sposobem leczenia tego typu incydentów jest trombektomia wewnątrznaczyniowa, jednak dowody ograniczają się do 90 dni po zabiegu. A jaki jest efekt po roku? Odpowiedź pojawiła się na łamach „The Lancet Neurology”.

Trombektomia endowaskularna u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu spowodowanym niedrożnością dużych naczyń poprawia wyniki funkcjonalne w porównaniu z leczeniem zachowawczym i stała się standardem opieki. Z oryginalnych badań wykluczano jednak pacjentów z już rozległymi zmianami niedokrwiennymi w badaniu obrazowym przed leczeniem. W ciągu ostatnich 2 lat zaczęło się to zmieniać - kilka badań wykazało korzyści z trombektomii wewnątrznaczyniowej w tej grupie chorych. Dotychczas brakowało informacji, czy korzystny efekt zabiegu utrzymuje się także po roku.

Tę istotną lukę uzupełnił międzynarodowy zespół badaczy z Kanady, Austrii, Czech i Niemiec. Dokonano analizy danych pacjentów z badania TENSION (randomizowane, podwójnie zaślepione), w którym 253 dorosłych pacjentów z dużym obszarem niedokrwienia (3 do 5 pkt w skali ASPECTS) przydzielono losowo w stosunku 1:1 do leczenia trombektomią wewnątrznaczyniową lub leczenia zachowawczego do 12 godzin od wystąpienia udaru.

Przeprowadzenie zabiegu wewnątrznaczyniowego wiązało się z korzystną zmianą rozkładu wyników w zmodyfikowanej skali Rankina po 12 miesiącach - w tej grupie około 10-krotnie częściej uzyskano wynik 0-1 i 4-krotnie częściej wynik 2. Trombektomia wewnątrznaczyniowa była również powiązana z lepszą jakością życia w porównaniu z leczeniem zachowawczym, co odzwierciedla mediana wyników w kwestionariuszu EQ-5D (0,7 vs 0,4) oraz mediana wyników zdrowia fizycznego w kwestionariuszu PROMIS-10 (T-score 39,8 versus 37,4). W zakresie zdrowia psychicznego (częstość i nasilenie zaburzeń lękowych i/lub depresyjnych) nie odnotowano różnicy między grupami. Przeżycie całkowite okazało się nieco wyższe (o 30 proc.) w grupie badawczej.

Powyższe odkrycia jasno wskazują, że korzyści z trombektomii wewnątrznaczyniowej u pacjentów z udarem niedokrwiennym i dużym obszarem zawału utrzymują się w dłuższej perspektywie, co uzasadnia stosowanie tego zabiegu w tej podgrupie chorych.


 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.