Walproinian z lamotryginą skuteczne w padaczce lekoopornej
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 10.01.2012
Źródło: Poolos NP, Lindsay NW, Sophia ZH i wsp. Comparative efficacy of combination drug therapy in refractory epilepsy. Neurology 2012; 78(1):62-68.
Leczenie padaczki lekooporonej u osób dorosłych z niepełnosprawnością wynikającą z nieprawidłowości rozwojowych stanowi istotne wyzwanie praktyki klinicznej. Poolos i wsp. wykazali, że w takich przypadkach najskuteczniejsza jest kombinacja walproinianu i lamotryginy.
Retrospektywna analiza przeprowadzona przez Poolosa i wsp. objęła 148 osób dorosłych z niepełnosprawnością o podłożu rozwojowym, u których występowała padaczka lekooporna. W dokumentacji medycznej pacjentów poszukiwano informacji dotyczących leków przeciwpadaczkowych stosowanych na przestrzeni 30 lat poprzedzających badanie oraz odnotowywano liczbę napadów drgawek w każdym miesiącu. Autorzy skoncentrowali się na określeniu korzyści z terapii 8 najczęściej stosowanymi lekami przeciwpadaczkowymi. Porównania skuteczności leczenia różnymi kombinacjami leków dokonywano biorąc pod uwagę wyłącznie różnice, które wystąpiły u indywidualnych pacjentów. Poolos i wsp. stwierdzili, że wśród wszystkich branych pod uwagę kombinacji leków najskuteczniejsze było połączenie walproinianu i lamotryginy. Chociaż stosowanie dwóch leków jednocześnie przynosiło lepsze efekty niż jednego, dołączanie trzeciego preparatu nie przynosiło już korzyści. W ocenie autorów pracy wyciągnięcie powyższych wniosków jest uzasadnione mimo ograniczeń metodologicznych badania.