Specjalizacje, Kategorie, Działy

Występowanie COVID-19 u 50 pacjentów otrzymujących lit

Udostępnij:
Lit jest stosowany w psychiatrii jako lek normotymiczny. W związku z pandemią COVID-19 pojawiły się kontrowersje dotyczące jego wpływu na występowanie i przebieg zakażenia SARS-CoV-2. W opisanej grupie COVID-19 wystąpił u 1/4 pacjentów otrzymujących lit, u większości infekcja miała przebieg lekki. Wyniki wskazują, że COVID-19 może być czynnikiem ryzyka zatrucia litem.
Lit jest uważany za lek normotymiczny pierwszego wyboru w zapobieganiu nawrotom manii i depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Obok działania normotymicznego ma wiele innych korzystnych własności, między innymi zmniejsza zachowania samobójcze, wywiera efekt immunomodulacyjny i przeciwwirusowy oraz ma działanie neuroprotekcyjne. W kontekście pandemii COVID-19 interesujące są dane dotyczące przeciwwirusowego działania litu. Pojawiły się przypuszczenia, że lit może modyfikować przebieg zakażenia koronawirusem u człowieka.

Celem badania, którego wyki opisano w „Farmakoterapii w Psychiatrii i Neurologii” była naturalistyczna obserwacja występowania i przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 u 50 pacjentów leczonych litem w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r., nieotrzymujących w tym czasie szczepienia przeciw COVID-19.

Badana grupa obejmowała 23 mężczyzn i 27 kobiet w wieku 23–71 (średnio 45) lat przyjmujących lit przez okres 1–45 (średnio 7) lat. U 46 chorych występowała choroba afektywna, w tym ChAD typu 1 u 19 pacjentów, ChAD typu 2 u 26 pacjentów, depresja okresowa u 1 pacjenta. U tych chorych lit stosowano w celu zapobiegania nawrotom epizodów afektywnych, 6 z nich otrzymywało monoterapię litem. U 4 pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii przyjmujących klozapinę stosowano lit w celu leczenia i zapobiegania neutropenii.

W badanej grupie u 37 pacjentów (74%) nie wystąpił COVID-19, w tym u 5 stosujących monoterapię litem. U 8 pacjentów zakażenie SARS-CoV-2 miało przebieg lekki, a u 2 średnio ciężki. U 2 chorych doszło do zatrucia litem. Jedna pacjentka zmarła z powodu zapalenia płuc.

Obserwacje poczynione w badanej grupie wskazują, że wśród osób otrzymujących lit zakażenie SARS-CoV-2 wystąpiło u 1/4 pacjentów. U większości z nich infekcja miała przebieg lekki. Uzyskane wyniki wskazują również, że COVID-19 i okoliczności z tym związane mogą stanowić czynnik ryzyka zatrucia litem.

Ze względu na kontrowersje dotyczące wpływu litu na występowanie i przebieg COVID-19 przedstawienie tych wstępnych obserwacji wydawało się celowe. Najważniejszym ograniczeniem interpretacji uzyskanych wyników jest brak grupy porównawczej obejmującej pacjentów nieotrzymujących litu, dobranych pod względem płci, wieku i rozpoznania. Potrzebne jest zebranie danych w tym zakresie obejmujących grupy chorych o dużej liczebności i pozwalających na odpowiednie porównania.

Pełna treść artykułu: Janusz Rybakowski. COVID-19 infection in 50 patients receiving lithium. Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 2021; 37 (2): 113-121.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.