Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Aspiryna zmniejsza ryzyko nawrotu w raku jelita grubego

Udostępnij:

W badaniu ALASCCA (NCT02647099) stosowanie aspiryny przez trzy lata wykazało zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby u pacjentów z rakiem jelita grubego z mutacją PIK3CA, w porównaniu z placebo.

Badanie osiągnęło pierwszorzędowy punkt końcowy, jakim była redukcja nawrotu – w badaniu w grupie z mutacją PIK3CA w eksonach 9/20 (grupa A) ryzyko nawrotu zmniejszyło się o 51 proc. (HR 0,49) w porównaniu z placebo, a w grupie z innymi zaburzeniami genetycznymi PIK3R1/PTEN oraz obrębie PIK3Ca innymi niż określonych w grupie A (grupa B) o 58 proc. (HR 0,42). U pacjentów z grupy A, stosujących aspirynę, 3-letni wskaźnik nawrotu wynosił 7,7 proc., podczas gdy w grupie placebo wynosił 14,1 proc. W grupie B wynosił on odpowiednio 7,7 proc. w porównaniu z 16,8 proc.

Drugorzędowy punkt końcowy nie został osiągnięty – nie stwierdzono istotnej statystycznie różnicy w 3-letnich wskaźnikach przeżycia wolnego od choroby (DFS) w grupie A, natomiast w grupie B stosowanie aspiryny znacznie poprawiło ten wskaźnik (89,1 proc. vs 78,7 proc.) HR, (0,51; P = 0,17).

Badanie wykazało, że stosowanie aspiryny w połączeniu z modyfikacjami w szlaku PIK3CA może być skuteczną opcją terapeutyczną dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Dodatkowo przewaga aspiryny w porównaniu z placebo była widoczna we wszystkich analizowanych podgrupach pacjentów.

Działania niepożądane były zgodne z oczekiwaniami, pacjentom otrzymującym aspirynę najczęściej towarzyszyły późne powikłania pooperacyjne, zakrzepica żył głębokich, zatorowość, infekcje oraz krwawienia, z których większość wystąpiła w stopniu 1. i 2.

Jak podkreślają autorzy badania, jest to pierwsze badanie, które wskazuje, że określone mutacje, także poza PIK3CA, przewidują odpowiedź na aspirynę, tym samym rozszerzając grupę docelową do ponad jednej trzeciej pacjentów z nieprzerzutowym rakiem jelita grubego.

Badanie wykazało dużą istotę testów genetycznych jako kluczowej metody diagnostycznej dla identyfikacji pacjentów, którzy mogą skorzystać ze stosowania aspiryny, w szczególności tych z określonymi zaburzeniami genetycznymi PIK3CA.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.