Specjalizacje, Kategorie, Działy
Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Ze szpitala powiatowego do KSO

Udostępnij:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii – Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej jest wśród siedmiu placówek w woj. śląskim w wykazie ośrodków SOLO II. – To nasz sukces, z którego jesteśmy bardzo dumni. Niewiele zabrakło, abyśmy się znaleźli na poziomie SOLO III – mówi dr Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa ZCO.

PET – siedem lat bez kontraktu

Jak wyjaśnia dr Szczepanik, dla dąbrowskiego szpitala ogromnym sukcesem jest znalezienie się w nielicznym gronie placówek w województwie śląskim, które spełniły odpowiednie wymagania SOLO II.

Pytany o to, jak to się stało, że ze szpitala powiatowego dąbrowski szpital stał się znaczącym ośrodkiem onkologicznym, przypomina historię.

– Początkiem było powstanie w szpitalu poradni onkologicznej w 2004 roku. Niestety, dopiero w 2023 roku udało nam się zakontraktować w NFZ PET, który wykorzystywaliśmy przez siedem lat bez kontraktu, ponosząc koszty jego funkcjonowania, które nie zostały zapłacone – mówi dr Szczepanik.

– Tworzenie się ZCO na przestrzeni lat wymagało restrukturyzacji szpitala, wielu inwestycji oraz zmian. Tworzyliśmy od podstaw radioterapię i dzisiaj dysponujemy już trzema akceleratorami. Mamy także dwa tomografy, rezonans magnetyczny. I to wszystko jest już dzisiaj zakontraktowane. Od dwóch lat mamy także kontrakt na chirurgię onkologiczną. To wszystko daje nadzieję na to, że będziemy wyjątkową placówką nie tylko w województwie śląskim – dodaje.

Szansa na rozwój

Dzięki temu, że Zagłębiowskie Centrum Onkologii znalazło się na krótkiej liście placówek w województwie śląskim SOLO II, przed szpitalem otwiera się szansa na pozyskanie niebagatelnych środków finansowych z KPO, które umożliwią jego dalszy rozwój.

Dzisiaj placówka oferuje kompleksową opiekę nad pacjentką w zakresie raka piersi: od diagnostyki w postaci USG i mammografii aż po rekonstrukcję piersi. Zapewnia też kompleksową opiekę chorym z rakiem jelita grubego.

– Przed nami jest szansa na znaczące poszerzenie działalności zabiegowej w zakresie ginekologii onkologicznej, urologii ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla pacjentów z rakiem nerki oraz udzielanie świadczeń w obszarze brachyterapii, czyli zabiegowej formy radioterapii, w której odpowiednio dobrany pierwiastek promieniotwórczy oraz jego precyzyjne rozmieszczenie sprawiają, że dawka terapeutyczna staje się zabójcza dla komórek nowotworowych i jednocześnie bezpieczna dla zdrowych tkanek – mówi dyrektor ds. lecznictwa ZCO.

– Środki, które uda nam się pozyskać z KPO, chcielibyśmy przeznaczyć na powstanie u nas oddziału brachyterapii. Nie zaczynamy jednak od zera. Mamy już przygotowany na to odpowiedni bunkier. Mamy już przygotowany budynek w stanie surowym, który miałby być przeznaczony w całości na onkologię – wyjaśnia.

Jak podkreśla dyrektor Szczepanik, środki z KPO – jeśli uda się je pozyskać – zostaną przeznaczone także na blok operacyjny, który wymaga restrukturyzacji i powiększenia.

– Nie wykonujemy przecież tylko zabiegów onkologicznych, ale – ponieważ jesteśmy szpitalem powiatowym – wykonujemy także zabiegi drobne i większe u pacjentów z całego powiatu – między innymi endoprotezy, wyrostki, pęcherzyki, złamania, operacje trzustki – dodaje.

Kolejnym etapem rozwoju w przyjętej strategii rozwoju szpitala jest postawienie również na zabiegi z zakresu urologii, a w przyszłości także wykorzystanie chirurgii robotycznej.

Ambicje na najwyższy poziom

KSO mają tworzyć placówki zakwalifikowane do SOLO. Zagłębiowskie Centrum Onkologii nie ukrywa swoich ambicji, aby znaleźć się na najwyższym poziomie referencyjnym.

– Przede wszystkim będziemy starali się spełniać wszystkie kryteria, jakich wymaga od nas płatnik. Patrząc na dzisiejsze wymagania SOLO III, to tym, co nas dzieli od tego poziomu, jest brachyterapia. Mam nadzieję, że dzięki temu, że znaleźliśmy się dzisiaj w SOLO II, możemy pozyskać środki, aby usunąć tę przeszkodę. Teraz czekamy na moment, kiedy wszystkie założenia w postaci przepisów wejdą w życie i będziemy mogli się starać o pieniądze na inwestycje. Czy zdążymy je efektywnie wykorzystać w tak krótkim terminie? O to nie mam najmniejszych obaw – stwierdza dr Szczepanik.

Przypomnijmy, że świadczeniodawcy zakwalifikowani do Krajowej Sieci Onkologicznej będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na onkologię z Krajowego Planu Odbudowy – łączna wartość to prawie 5,5 mld zł.

Menedzer Zdrowia twitter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.