Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przełom w leczeniu czerniaka u pacjentów z przerzutami do mózgu

Udostępnij:
Z badania naukowców z Saint Louis University wynika, że u pacjentów z czerniakiem, z przerzutami do mózgu można stosować terapię z użyciem dużych dawek interleukiny-2 (IL-2 HD). To poważna zmiana w dotychczasowych zaleceniach.
Badanie, którego wyniki zostały niedawno opublikowane w rozpatruje przypadki ośmiu pacjentów poddanych tej terapii na Saint Louis University. Jak wyjaśnia prowadzący zespół badawczy prof. John Richart dotychczas uznawano, że u chorych z przerzutami do mózgu nie można stosować terapii IL-2 HD. Obecnie okazało się, że to możliwe, i że w ten sposób można przedłużyć życie pacjentów.

Jak przypominają badacze, czerniak jest najbardziej niebezpieczną formą raka skóry. Podczas leczenia pacjenci otrzymują chemię, która stymuluje ich układ immunologiczny. Dotychczas uznawano, że aby kwalifikować pacjentów do IL-2 HD ci muszą mieć dobre wyniki funkcji mózgu, bez objawów jego uszkodzenia. W efekcie w przeszłości u pacjentów, u których stwierdzano przerzuty do mózgu nie stosowano terapii interleukinami – w obawie przed obrzękiem lub nieodwracalnymi uszkodzeniami.

Teraz okazało się, że po zastosowaniu interleukin nie stwierdzono żadnych epizodów śmiertelności związanej z leczeniem. W ten sposób potwierdzono, że że IL-2 HD można uznać za opcjonalną terapię u pacjentów z przerzutami czerniaka.
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.