FMT poprawia jakość życia pacjentów z gastroenteropatią cukrzycową
Przeszczepienie mikrobioty kałowej (FMT) pacjentom z cukrzycą typu 1 i ciężką gastroenteropatią wykazuje korzystny profil bezpieczeństwa i jest skuteczniejsze niż placebo w łagodzeniu objawów żołądkowo-jelitowych. Wyniki badania duńskich naukowców opublikowano w eClinicalMedicine.
Gastroenteropatia cukrzycowa często dotyka osoby z cukrzycą typu 1, powodując wyniszczające objawy, takie jak nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka. Ponieważ możliwości leczenia były mocno ograniczone, naukowcy przeprowadzili nowatorskie badanie kliniczne w celu sprawdzenia korzyści płynących z FMT u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1 i ciężkimi objawami gastroenteropatii.
Badanie w grupie 20 pacjentów
Chorzy – 20 pacjentów (mediana wieku 46 lat; 30 proc. mężczyzn), z medianą czasu trwania cukrzycy typu 1 wynoszącą 31 lat – zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej kapsułki FMT lub placebo jako pierwszą interwencję. Po 4 tygodniach wszyscy pacjenci otrzymali kapsułki FMT jako drugą interwencję. Próbki kału pobierano na początku badania i 4 tygodnie po każdej interwencji w celu oceny zmian w mikrobiocie jelitowej.
Pierwszorzędowym punktem końcowym była liczba zdarzeń niepożądanych stopnia nasilenia ≥2 w ciągu tygodnia następującego po pierwszej interwencji. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały zmianę objawów żołądkowo-jelitowych i jakość życia od wartości początkowej do 4 tygodni po pierwszej interwencji.
Poprawa stanu zdrowia u biorców FMT
Wystąpiło siedem zdarzeń niepożądanych u czterech biorców FMT w porównaniu z 19 zdarzeniami niepożądanymi u 5 biorców placebo. Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi były biegunka, wzdęcia i ból brzucha, przy czym nie stwierdzono żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem.
Znacznie większe zmniejszenie objawów zespołu jelita drażliwego, wzdęć, bólu brzucha
Pacjenci otrzymujący FMT wykazali znacznie większe zmniejszenie objawów zespołu jelita drażliwego w skali oceny objawów żołądkowo-jelitowych (P = 0,01) i oceny zaburzeń żołądkowo-jelitowych – wskaźnika nasilenia objawów (P = 0,03) oraz znacznie większą poprawę wyników jakości życia (P = 0,02) niż osoby otrzymujące placebo.
Znaczące zmniejszenie wyników cząstkowych dla wzdęć i bólu w górnej części brzucha zaobserwowano również w grupie FMT w porównaniu z grupą placebo. W porównaniu z placebo FMT doprowadziło do znaczących zmian w różnorodności mikrobiomu jelitowego.
– To pierwszy raz, kiedy FMT zostało przetestowane specjalnie w tej grupie pacjentów z placebo jako kontrolą. Metoda ma ogromny potencjał i mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć badanie na większą skalę, aby zapewnić korzyści większej liczbie pacjentów – powiedziała dr Katrine Lundby Høyer z Oddziału Hepatologii i Gastroenterologii Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii, główna autorka badania.