Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotaż stopy cukrzycowej przedłużony o rok

Udostępnij:

Pilotażowy program leczenia stopy cukrzycowej ma być przedłużony o rok, do 30 kwietnia 2026 r. – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego przez Rządowe Centrum Legislacji.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej wydłuża czas trwania programu o 12 miesięcy i wprowadza możliwość jego realizacji przez pięć nowych ośrodków pilotażowych.

Oznacza to, że w sumie będzie sześciu realizatorów programu, który obejmie do 430 pacjentów. W ramach pilotażu zakwalifikowani do niego pacjenci z zespołem stopy cukrzycowej będą leczeni w ramach połączonych świadczeń na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii z pooperacyjną kontrolą procesu gojenia. Leczenie prowadzi zespół, w skład którego wchodzą zarówno specjaliści z oddziału chirurgii ogólnej, jak i chorób wewnętrznych.

Dodatkową korzyścią proponowanego w projekcie planu leczenia będzie zagwarantowanie wizyt kontrolnych, w trakcie których będzie oceniany postęp gojenia. 

Ośrodkami odpowiedzialnymi za prowadzenie pilotażu będą:

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach,
  • Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku,
  • Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Podstawą opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej co do zasady są świadczenia ambulatoryjne. Jednak istnieje znaczący odsetek pacjentów, którzy wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

Liczba wysokich amputacji w Polsce wynosi ok. 4,5 tys. rocznie

W efekcie w naszym kraju wskaźniki wysokich amputacji (tuż poniżej lub tuż powyżej kolana) przewyższa 2–3-krotnie odpowiednie wskaźniki amputacji we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech i dlatego Polska w statystykach amputacji plasuje się w czołówce na tle innych państw europejskich – zaznacza resort zdrowia.

Resort szacuje, że łączny koszt wydłużenia programu pilotażowego o rok z jednoczesnym rozszerzeniem listy realizatorów wyniesie 12,89 mln zł.

Projekt został skierowany do siedmiodniowych uzgodnień międzyresortowych. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 18 stycznia 2025 r.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/.

Menedzer Zdrowia twitter

 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.