Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowy algorytm AACE, czyli jak postępować w cukrzycy typu 2

Udostępnij:
Ostatnie lata przyniosły znaczny postęp w leczeniu chorych z cukrzycą typu 2. Dynamiczny rozwój to jedno, a przełożenie na praktykę kliniczną – tak aby efektywnie wprowadzać w życie nowinki – to drugie. American Association of Clinical Endocrinology (AACE) na tegorocznym kongresie przedstawiło zaktualizowany algorytm postępowania.
Opisywany algorytm (w formie graficznej, ułatwiającej korzystanie) skupia się na zindywidualizowanej opiece, dodając nowe informacje o dostępie do leków i przystępności cenowej, szczepieniach oraz lekach odchudzających. Za pomocą tekstu i kolorowych grafik dokument podsumowuje informacje z ubiegłorocznej aktualizacji i innych ostatnich dokumentów AACE.

Główna autorka, prof. Susan L.Samson z Mayo Clinic, podkreśliła, że algorytm czerpie z ogólnych wytycznych dotyczących praktyki klinicznej i przedstawia zasady postępowania w znacznie bardziej przystępny sposób, który można stosować na co dzień w klinice. Warto się o tym przekonać samemu, klikając w link.

10 punktów to zestaw ogólnych zasad (np. modyfikacja stylu życia, utrzymanie lub osiągnięcie optymalnej masy ciała, indywidualizacja docelowych wartości glukozy, unikanie hipoglikemii, leczenie chorób współistniejących). Trzy kolejne zostały poświęcone chorobom silnie związanym z cukrzycą, czyli otyłości, stanom przedcukrzycowym, dyslipidemii i nadciśnieniu tętniczemu. Cztery oddzielne grafiki dotyczą obniżania poziomu glukozy. Przedstawiono także korzyści, ryzyko i koszty związane z obecnie dostępnymi lekami hipoglikemizującymi.

Nowością jest także tabela zawierająca korzyści i zagrożenia wynikające ze stosowania leków redukujących masę ciała, a także inna obejmująca wytyczne dotyczące szczepień dla osób z cukrzycą oparte na zaleceniach CDC. Tu konieczna uwaga: w powyższej tabeli, z uwagi na brak rejestracji FDA w tym wskazaniu, nie umieszczono tirzepatytu; jest jednak uwzględniony w tabeli leków obniżających poziom glukozy, a utrata masy ciała jest wymieniona jako jedna z korzyści.

Autorzy dodali, że taka, a nie inna konstrukcja algorytmu wynika ze świadomości, że w miarę pojawiania się nowych odkryć będzie on musiał być aktualizowany – w ich mniemaniu przyjęta forma będzie ułatwiała ten proces.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.