Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ozempic hamuje głód – i nie chodzi tylko o jedzenie

Udostępnij:

Coraz więcej badań naukowych potwierdza, że osoby przyjmujące Ozempic nie tylko mniej jedzą, ale mają też mniejszą ochotę na spożywanie alkoholu, zażywianie marihuany, palenie papierosów, a nawet na kompulsywne zakupy. Jak to możliwe? – zastanawia się dr F. Perry Wilson z Yale School of Medicine.

Dr F. Perry Wilson, profesor nadzwyczajny medycyny i zdrowia publicznego oraz dyrektor Akceleratora Badań Klinicznych i Translacyjnych Uniwersytetu Yale w swoim komentarzu udzielonym Medscape podnosi kwestię ogromnej popularności analogów GLP-1, w tym preparatu najbardziej znanego, jakim jest Ozempic.

Lek stał się rozchwytywany do tego stopnia, że zabrakło go w aptekach na całym świecie i osoby z cukrzycą – dla których jest przeznaczony – nie mogą go kupić.

Ozempic nie tylko odchudza

– Otyłość jest największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, leki na nią są więc niezwykle obiecujące, nawet jeśli wszystko, co robią, to jej zmniejszanie. Ale jeśli czytamy niektóre opisy przypadków lub słuchamy pacjentów, zaczynamy się zastanawiać, czy przypadkiem Ozempic nie robi czegoś więcej – zastanawia się dr Wilson.

– W 2023 roku w artykule w „Scientific Reports” przedstawiono dane sugerujące, że osoby przyjmujące Ozempic mogą zmniejszać spożycie alkoholu. Artykuł z 2024 roku w „Molecular Psychiatry” wykazał, że lek może pozytywnie wpływać na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich. Artykuł z „Brain Sciences” sugeruje, że lek zmniejsza kompulsywne zakupy – przytacza wyniki badań specjalista.

Analogi GLP-1 ograniczają głód dosłownie i w przenośni

– Zaczyna się tworzyć obraz, który sugeruje, że leki te ograniczają głód zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Agoniści receptora GLP-1, takie jak Ozempic i Mounjaro, są zasadniczo lekami przeciw konsumpcji. W społeczeństwie, które – jak twierdzą niektórzy – jest nękane przez nadmierną konsumpcję, leki te mogą spełniać także inną rolę.

Jak mówi dalej ekspert, przytaczając wyniki nowego badania opublikowanego w „Annals of Internal Medicine”, wydaje się, że analogi GLP-1 pomagają także ludziom powstrzymać się od palenia.

Jak wynika z badania wśród palaczy z cukrzycą, osoby przyjmujące Ozempic były o mniej więcej 30 proc. bardziej skłonne do rzucenia palenia. A także były około 18 proc. bardziej skłonne do rzucenia palenia niż te, które przyjmowały metforminę.

Agoniści receptora GLP-1 działają w mózgu, modulując układ nagrody

– Jest to dość imponujące jak na lek, który nie został zaprojektowany jako lek do rzucania palenia – komentuje dalej dr Wilson. – Wygląda więc na to, że analogi GLP-1 robią więcej, niż tylko ograniczają apetyt, spowalniając opróżnianie żołądka i regulując poziom cukru. Działają w mózgu, modulując układ nagrody, dzięki czemu pomagają nam wyjść z zaklętego kręgu złych nawyków.

– Jestem skłonny uwierzyć, że ten efekt jest prawdziwy, po prostu dlatego, że ciągle widzimy sygnały z wielu źródeł. Jeśli okaże się, że tak jest, te nowe leki „odchudzające” mogą okazać się czymś znacznie więcej. Mogą okazać się lekami, które w końcu mogą nas uratować przed nami samymi – podsumowuje specjalista.

Menedzer Zdrowia facebook

 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.