Problem niedoborów leków GLP-1 – EMA i HMA wydają zalecenia
Tagi: | agoniści receptora GLP-1, analogi GLP-1, cukrzyca, otyłość, bezpieczeństwo lekowe, Ozempic, semaglutyd, Saxenda, liraglutyd, Trulicity, dulaglutyd, Victoza |
Europejskie organy ds. leków wydały zalecenia mające na celu rozwiązanie problemu trwających niedoborów agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości. To Ozempic (semaglutyd), Saxenda (liraglutyd), Trulicity (dulaglutyd) i Victoza (liraglutyd).
- Eksperci przypominają, że stosowanie agonistów GLP-1poza wskazaniami rejestracyjnymi może zagrażać zdrowiu pacjentów, ponieważ leki te mają skutki uboczne, czasami poważne
- Zalecenia przypominają, że każde użycie poza wskazaniami poszczególnych leków jest uważane za pozarejestracyjne i że takie użycie pogorszy istniejące niedobory. Lekarze powinni przepisywać GLP-1 pacjentom z rzeczywistymi potrzebami medycznymi i zapewnić nieprzerwany dostęp podczas niedoborów
- Zalecenia EMA i HMA są częścią bardziej kompleksowej serii działań, które EMA podejmuje w celu rozwiązania problemu niedoborów agonistów GLP-1
Od 2022 roku agoniści receptora GLP-1 są propagowani w mediach społecznościowych, reklamowani przez znanych influencerów jako cudowne leki odchudzające. Jednak ich stosowanie poza wskazaniami rejestracyjnymi, szczególnie przez osoby, które nie mają cukrzycy lub otyłości, zmniejsza dostępność leków i naraża społeczeństwo na ryzyko szkód.
Obecnie, po pracach Grupy Wykonawczej ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (MSSG), Europejska Agencja Leków (EMA) i szefowie agencji leków (HMA) ponownie podkreślają pracownikom służby zdrowia, że leki te powinny być przepisywane wyłącznie do ich dopuszczonych zastosowań i że konieczne jest ścisłe przestrzeganie krajowych wytycznych.
Stosowanie poza wskazaniami rejestracyjnymi może zagrażać zdrowiu
– Zalecenia przypominają, że każde użycie poza wskazaniami poszczególnych leków jest uważane za pozarejestracyjne i że takie użycie pogorszy istniejące niedobory – powiedział Karl Broich, prezes Federalnego Instytutu Leków i Wyrobów Medycznych oraz przewodniczący HMA, podczas briefingu prasowego.
Podkreślił, że pracownicy służby zdrowia nie powinni stosować tych leków do kosmetycznego odchudzania u osób bez otyłości lub problemów zdrowotnych związanych z wagą. Zamiast tego powinni oferować porady dotyczące stylu życia osobom poszukującym utraty wagi bez podstawowych problemów zdrowotnych. Dodał, że stosowanie poza wskazaniami rejestracyjnymi może zagrażać zdrowiu pacjentów, ponieważ agoniści GLP-1 mają skutki uboczne, czasami poważne. Lekarze powinni traktować priorytetowo te leki dla pacjentów z rzeczywistymi potrzebami medycznymi i zapewnić nieprzerwany dostęp podczas niedoborów.
Niedobory są poważnym problemem zdrowia publicznego
Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju co szósty Europejczyk cierpi obecnie na otyłość. Przewiduje się również, że do 2030 r. liczba osób chorych na cukrzycę w Unii Europejskiej (UE) osiągnie 38 milionów.
– Popyt na te leki stale rośnie, a obecna podaż nie jest w stanie nadążyć – stwierdziła Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA, podczas briefingu prasowego. Niedobory agonistów GLP-1 narażają na największe ryzyko tych, którzy potrzebują tych leków.
– Pacjenci, którym przepisano agonistów GLP-1, ryzykują odstawienie leku. Może to mieć duży wpływ na ich poziom stresu, zwiększając w ten sposób poziom kortyzolu i potencjalnie powodując ponowny przyrost masy ciała, gorszą jakość życia i ryzyko zagrożenia trwającego leczenia – ocenił Euan Woodward, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Otyłością.
Wysoki popyt na te leki napędza również internetowy rynek leków niespełniających norm i sfałszowanych. Stosowanie takich leków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zaznaczyła Cooke. Aby uniknąć tego ryzyka, pacjenci powinni kupować agonistów receptora GLP-1 wyłącznie na receptę lekarską lub w aptekach zarejestrowanych przez właściwe organy krajowe w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
– Istnieje kilka nieuczciwych podmiotów, które twierdzą, że dostarczają leki odchudzające i bardzo ważne jest, aby konsumenci zdawali sobie sprawę z potencjalnego ryzyka związanego z tymi nieautoryzowanymi produktami – ostrzegła Cooke.
– Niedobory są poważnym problemem zdrowia publicznego i wymagają pilnych i skoordynowanych działań we wszystkich państwach członkowskich, a także w wielu podmiotach, w tym w przemyśle, organach regulacyjnych ds. leków, wśród lekarzy przepisujących leki, pracowników służby zdrowia, farmaceutów i oczywiście pacjentów – podkreśliła.
EMA i HMA podejmują aktywne działania
Zalecenia EMA i HMA są częścią bardziej kompleksowej serii działań, które EMA podejmuje w celu rozwiązania problemu niedoborów agonistów GLP-1. Na przykład aktywnie współpracuje z przemysłem farmaceutycznym w celu monitorowania zakresu niedoborów i doradzania w zakresie planów zwiększenia mocy produkcyjnych. Jednak rozszerzenie produkcji wiąże się ze złożonymi procedurami, takimi jak budowa nowych zakładów produkcyjnych, przenoszenie operacji lub dodawanie linii rozlewniczych, co jest szczególnie trudne w przypadku tych złożonych leków o skomplikowanych procesach produkcyjnych.
EMA ułatwia też redystrybucję zapasów między państwami członkowskimi. Dzieli się najlepszymi praktykami, kontroluje liczbę recept, które poszczególne apteki mogą sprzedawać, a także ogranicza recepty i refundacje.
– Pomimo tych starań jesteśmy zaniepokojeni, że nasze wiadomości nie zawsze docierają do świadczeniodawców i pacjentów, których wysiłek naprawdę mógłby nam pomóc w radzeniu sobie z tymi niedoborami – powiedziała Cooke.
Powinniśmy unikać działań promocyjnych
Broich podkreślił, że władze ds. zdrowia zachęcają firmy do dokładnego przemyślenia działań promocyjnych. – Dopóki utrzymuje się sytuacja niedoborowa, powinniśmy unikać działań promocyjnych. Oświadczenia składane w kontekście takich działań powinny być zgodne z racjonalnym stosowaniem tych leków oraz z celami zdrowia publicznego. Firmy powinny również prowadzić kampanie uświadamiające na temat kontroli masy ciała oraz działania edukacyjne na temat trwającego niedoboru i jego konsekwencji dla praktyki klinicznej.
MSSG zgodziło się przeprowadzić badanie z wykorzystaniem rzeczywistych danych (za pośrednictwem DARWIN EU) w celu uzyskania kompleksowego przeglądu rzeczywistego zastosowania leków i oczekuje, że wstępne wyniki będą dostępne do końca sierpnia.