Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rola regularnej aktywności fizycznej w zmniejszeniu ryzyka kardiowaskularnego

Udostępnij:
Można zaryzykować stwierdzenie, że tylko kilka strategii leczenia w medycynie zostało przetestowane tak rygorystycznie w dużych grupach pacjentów, jak regularne ćwiczenia fizyczne. Wszystkie aktualne wytyczne podkreślają rolę niefarmakologicznych interwencji, w tym aktywności fizycznej, w leczeniu wielu chorób przewlekłych. Wyniki metaanalizy opublikowanej na łamach European Heart Journal wskazują, że już 15 minut aktywności dziennie skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
W dobie współczesnej medycyny regularny wysiłek fizyczny uważany jest za jeden z podstawowych warunków osiągnięcia dobrostanu w sferze psycho-fizycznej. Aktywność fizyczna jest postępowaniem o ugruntowanej pozycji w pierwotnej profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym nadciśnienia tętniczego. Tylko w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zgromadzone dowody naukowe potwierdziły jej rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób przewlekłych, ponad wszelką wątpliwość.
Wraz z rozwojem medycyny, pojawieniem się biologii molekularnej, zidentyfikowano niektóre nowe mechanizmy leżące u podstaw fizjologii wysiłku fizycznego, takie jak wpływ na biodostępność NO, poprawę czynności śródbłonka, mobilizację komórek progenitorowych, zmniejszenie aktywności nerwowego układu współczulnego, zwiększenie insulino wrażliwości tkanek- pozwoliło to w większym stopniu zrozumieć rolę tego narzędzia terapeutycznego.
Można zaryzykować stwierdzenie, że tylko kilka strategii leczenia w medycynie zostało przetestowane tak rygorystycznie w dużych grupach pacjentów , jak regularne ćwiczenia fizyczne.
W metaanalizie 54 badań interwencyjnych, obejmujących łącznie 2419 osób (chorych z nadciśnieniem tętniczym i osób zdrowych) stwierdzono, że regularny aerobowy wysiłek fizyczny wiąże się z obniżeniem ciśnienia tętniczego. Potwierdzeniem tych wniosków jest kolejna metaanaliza opublikowana na łamach European Heart Journal, której wyniki wskazują, że już 15 minut aktywności dziennie skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Autorzy badania wskazują jednak na wadę treningu fizycznego, jako metody profilaktyki i terapii niektórych chorób sercowo- naczyniowych z uwagi na niski stopień przestrzegania tego zalecenia przez pacjentów.
Aktualne wytyczne podkreślają rolę niefarmakologicznych interwencji , w tym aktywności fizycznej , w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wynik przytoczonej metaanalizy wspiera to zalecenie jako ważny początkowy lub wspomagający krok, bardzo skuteczny w zmniejszeniu ryzyka sercowo- naczyniowego.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.