Brytyjczycy nie zalecają abstynencji i doradzają, jak pić alkohol, by rzeczywiście posłużył „na zdrowie”

Udostępnij:
Zarówno długoterminowa abstynencja, jak i nadmierne spożywanie alkoholu w okresie średniej dorosłości wiąże się z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju demencji – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „The BMJ”.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji oraz Uniwersytetu Londyńskiego w Wielkiej Brytanii przez około 23 lata śledzili losy ponad dziewięć tysięcy brytyjskich urzędników.

Na podstawie przeprowadzonych analiz badacze wykazali, że osoby w średnim wieku, które powstrzymują się od picia alkoholu lub konsumują ponad czternaście jednostek alkoholu tygodniowo, są bardziej narażone na znaczny spadek sprawności umysłowej w podeszłym wieku. Najmniej narażone na rozwój demencji są z kolei osoby, które spożywają umiarkowane ilości alkoholu, czyli od jednej do czternastu jednostek tygodniowo.

U abstynentów prawdopodobieństwo rozwoju demencji jest związane z podwyższonym ryzykiem chorób kardiometabolicznych, na przykład chorób układu krążenia, cukrzycy, i tak dalej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.