Sejm

Co z projektem nowelizacji w sprawie dekryminalizacji aborcji? ►

Udostępnij:

Sejm skierował do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji – w głosowaniu w Koalicji Obywatelskiej obowiązywała dyscyplina. Wszyscy posłowie się do niej zastosowali, łącznie z Romanem Giertychem, który wcześniej wstrzymał się od głosu.

8 listopada Sejm ponownie zajął się poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który dąży do częściowej dekryminalizacji przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizacji pomocy w samodzielnej aborcji. To druga próba posłanek Anny Marii Żukowskiej z Lewicy i Doroty Łobody z Koalicji Obywatelskiej przekonania większości sejmowej do dekryminalizacji aborcji.

Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu tego roku. Wówczas za uchwaleniem ustawy głosowało 215 posłów, przeciw było 218, a dwóch wstrzymało się od głosu. O odrzuceniu zdecydowały między innymi głosy posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego – na 29 głosujących posłów tego klubu tylko czworo było za uchwaleniem noweli – Agnieszka Kłopotek, Jolanta Zięba-Gzik, Urszula Pasławska i Magdalena Sroka.

154 posłów z Koalicji Obywatelskiej chciało uchwalenia nowelizacji. Z KO nie głosowało trzech posłów – Roman Giertych, Krzysztof Grabczuk i Waldemar Sługocki.

Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu Lewicy, która 8 listopada prezentowała projekt, mówiła, że jest on „zachowawczy” i „konserwatywny”.

Fragment posiedzenia poniżej, pod wideo dalsza część tekstu.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/00494F7B.

– To projekt cofający się założeniach w stosunku do tego składanego przeze mnie pierwotnie –podkreśliła, nawiązując do propozycji przepisów o dekryminalizacji aborcji, którymi Sejm zajmował się w pierwszym półroczu 2024 r.

Żukowska podkreśliła, że prezentowany przez nią projekt odpowiada na potrzeby społeczne – założono w nim rozwiązania, które nie pozwalają zamykać do więzienia na trzy lata osób najbliższych pomagających osobom potrzebującym przerwać ciążę.

– W Polsce ciąże były, są i będą przerywane, możemy tylko rozmawiać, czy będą one przerywane w bezpiecznych warunkach, czy też dochodzić będzie do zagrożenia życia ciężarnej i do zagrożenia poczucia bezpieczeństwa rodziny, bo najczęściej to najbliżsi pomagają – powiedziała.

Głosowanie

Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego odbyło się 6 listopada – wtedy politycy Konfederacji i Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o odrzucenie projektu.

8 listopada głosowano w tej sprawie – wzięło w nim udział 452 posłów.

Za odrzuceniem projektu było 216, a przeciw – 232. Wstrzymały się cztery osoby.

W związku z tym Sejm skierował ten projekt do dalszych prac w Komisja nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Szczegółowe wyniki głosowania poniżej.



Przeczytaj także: „Izabela Leszczyna: W resorcie nie toczą się prace nad zmianą prawa aborcyjnego”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.