123RF

Duże zmiany w leczeniu oraz rehabilitacji dzieci i dorosłych w śpiączce

Udostępnij:

Narodowy Fundusz Zdrowia porządkuje przepisy określające warunki zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą oraz programy leczenia dzieci i dorosłych w śpiączce. Najwięcej zmian dotyczy rehabilitacji domowej.

– W projekcie nowelizacji zarządzenia znalazło się uregulowanie czasu pracy personelu realizującego świadczenia fizjoterapii domowej – podaje portal Prawo.pl.

Wprowadzono też modyfikację przepisów dotyczących rozliczania świadczeń żywienia pozajelitowego oraz żywienia dojelitowego. Jak wyjaśnia serwis, zgodnie z nowymi zasadami dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń żywienia pozajelitowego oraz żywienia dojelitowego ze świadczeniami rehabilitacyjnymi realizowanymi w warunkach usług stacjonarnych. Świadczeniodawca obowiązany będzie do prowadzenia dokumentacji dodatkowej, związanej z leczeniem żywieniowym, którą należy dołączyć do historii choroby. 

Fizjoterapia domowa jako odrębne świadczenie
Inne zmiany zaproponowane w projekcie mają też na celu wyeliminowanie dublowania się udzielania świadczeń pacjentowi przez różnych świadczeniodawców w ramach tego samego zakresu. Będzie można zweryfikować, czy świadczeniobiorca nie jest objęty opieką innego podmiotu leczniczego.

Podjęto także decyzję o odstąpieniu od realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną od 1 lipca 2025 r. Jak podano, przeprowadzona analiza w zakresie dostępności do świadczeń wykazała między innymi, że:

  • świadczeniodawcy, którzy pomimo zawartej umowy na fizjoterapię domową udzielali dotychczas świadczeń w warunkach domowych w ramach umowy na fizjoterapię ambulatoryjną, będą kontynuować usprawnianie pacjentów i rozliczać zrealizowane im świadczenia we właściwym zakresie;
  • realizatorzy umów w zakresie fizjoterapii domowej zadeklarowali objęcie opieką pacjentów potrzebujących kontynuacji świadczeń rehabilitacji domowej.

Nowelizacja zarządzenia określa również procedury medyczne według ICD-9, kwalifikujące do rehabilitacji ogólnoustrojowej po leczeniu operacyjnym. Lista jest długa, bowiem znalazło się na niej kilkadziesiąt zabiegów i operacji.

Przeczytaj także: „Za dużo skierowań na rehabilitację” i „Zmiany w rehabilitacji ambulatoryjnej na NFZ”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.