Jest projekt ustawy o płacach w ochronie zdrowia, a w niej informacja o pracownikach niemedycznych

Udostępnij:
Opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Co w nim? Najistotniejszą zmianą jest rozszerzenie ustawy o określenie płac pracowników innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne.
Projekt dotyczy rozszerzenia zakresu podmiotowego ustawy z 8 czerwca 2017 r. o pracowników, którzy nie wykonując zawodów medycznych są pracownikami działalności podstawowej i wykonują pracę w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego, zaś ich działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i które zatrudnione są na stanowiskach działalności podstawowej określonych na podstawie art. 50 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej lub stanowiskach analogicznych.

W uzasadnieniu napisano, że najistotniejszą zmianą jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych z 8 czerwca 2017 r. o pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne.

Nowelizacja wprowadza prawnie gwarantowany próg najniższej płacy zasadniczej dla niemedycznych pracowników działalności podstawowej (na przykład dyspozytorów medycznych, opiekunów medycznych, sanitariuszy szpitalnych, sekretarek medycznych).

W załączniku do projektu ustawy zaproponowano przypisanie przedmiotowej grupie pracowników współczynnika pracy w wysokości 0,53.

Celem wprowadzenia progu najniższej płacy zasadniczej dla wymienionej grupy pracowników jest również przeciwdziałanie rosnącym dysproporcjom pomiędzy poziomem wynagrodzeń pracowników medycznych, a poziomem płac pracowników działalności podstawowej, których praca pozostaje w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Zaproponowano wprowadzenie terminu do 15 czerwca każdego roku na wydanie przez kierownika podmiotu leczniczego lub podmiot tworzący (w przypadku podmiotów leczniczych działających w formie jednostek budżetowych) zarządzenia w sprawie podwyższenia wynagrodzenia.

Proponowana nowelizacja ustawy z 8 czerwca 2017 r. nie będzie skutkowała przekazaniem podmiotom leczniczym w 2018 r. dodatkowych, ponad obecnie planowane, środków finansowych z budżetu państwa, jak również z Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku pracowników objętych projektowaną zmianą ustawy, których pracodawcy (podmioty lecznicze) otrzymują środki finansowe z NFZ, koszty podwyżek powinny zostać sfinansowane przez pracodawców ze środków uzyskanych w ramach wzrastających przychodów i odpowiednio kosztów NFZ.

Dokument można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Legislacji: "Ustawa o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12314558
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.