Kontrola poselska – poszło o centra zdrowia psychicznego
Wszystko wskazuje na to, że pilotaż rozpoczęty w 2018 r. (który jest pierwszą poważną próbą zreformowania psychiatrii po wielu latach niedofinansowania i zaniedbań) się zakończy – to oznaczałoby powrót do stanu sprzed rozpoczęcia tego programu. W tej sprawie kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Sporo ostatnio mówi się o pilotażu centrów zdrowia psychicznego – podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, w trakcie branżowej konferencji, a także... przed budynkiem resortu zdrowia.
Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia
– W przypadku pilotażu centrów zdrowia psychicznego zakładamy powstanie nowego systemu – od 1 lipca 2025 r. Do tego czasu wstrzymujemy tworzenie kolejnych centrów – z różnych powodów, między innymi finansowo-technicznych. Zasady ich tworzenia, opisane w obowiązującej ustawie, są niekorzystne dla tych ośrodków, które powstałyby i działały pół roku – mówił 18 października wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas posiedzenia
sejmowej Komisji Zdrowia.
Wiceminister poinformował, że etap przejścia z zakończenia pilotażu na rozpoczęcie działalności „koszykowej” – by pilotaż mógł przekształcić się w funkcjonujący na co dzień system – nie został jeszcze ustalony. Przewidywane są rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia.
Konferencja branżowa
Od 25 do 27 października odbywała się w Mikołajkach konferencja pod tytułem „Sześć lat minęło jak…” – w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele centrów, psychiatrzy i psychologowie, a także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Uczestniczący w konferencji wiceminister Konieczny ponownie mówił o nowym systemie.
Konferencja przed budynkiem ministerstwa
Sprawą 28 października zainteresowali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości Michał Moskal i Anna Gembicka – zorganizowali konferencję prasową, podczas której poinformowali, że rozpoczęli kontrolę poselską w resorcie.
– Zapytamy w Ministerstwie Zdrowia, dlaczego pomimo deklaracji minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która przyznała, że spotykała się z osobami prowadzącymi centra i zaoferowała im wsparcie, tej pomocy nadal nie ma – mówili.
– Pilotaż się zakończy, centra zdrowia psychicznego są zobowiązane do zachowania trwałości projektu, a nie ma na to pieniędzy – podkreślili politycy.
– Jesteśmy w kontakcie z pracownikami podmiotów, którzy mówili, że wielu pacjentów musiało przerwać swoje terapie – stwierdzili posłowie, zwracając uwagę w szczególności na Wielkopolskę.
– Będziemy pytać, czy będą kolejne konkursy, jakie pieniądze będą na nie zapewnione, ilu było wnioskodawców w poprzednich naborach – zapowiedzieli.
Konferencja prasowa PiS https://t.co/vOfppf4Mzf
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) October 28, 2024
Przeczytaj także: „Psychiatria na rozdrożu – co dalej z centrami zdrowia psychicznego?”.