123RF

Leczenie biologiczne bliżej pacjenta

Udostępnij:

Chory, który na podanie leku musi jeździć do wskazanego szpitala, oddalonego często od kilkaset kilometrów od domu, będzie mógł otrzymać pomoc w najbliższej poradni specjalistycznej.

Planowane zmiany w ustawie refundacyjnej umożliwią aplikowanie leków biologicznych - dostępnych obecnie tylko w szpitalach w ramach programów lekowych – również w przychodniach. Pacjenci oraz „Leki Biologiczne dla Polski” zabiegali o to od kilku lat.  

Działania na rzecz zwiększania dostępu pacjentów do leków biologicznych
Leki biologiczne zrewolucjonizowały terapię  wielu chorób, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego, łuszczycy, ale i nowotworów. 

– Chorzy pozbawieni dostępu do leczenia biologicznego musieli przerywać studia lub zwalniać się z pracy z powodu choroby. Nie wychodzili z domu, bo nie byli w stanie zejść po schodach. Nie mogli utrzymać szczoteczki do zębów czy sztućców, nie udawało się im nawet zapiąć guzików. Brak dostępu do terapii biologicznych to produkcja niezdolnych do pracy inwalidów – wskazuje Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków. Tymczasem odsetek chorych leczonych biologicznie w Polsce jest kilkunastokrotnie mniejszy niż w innych krajach UE.

– Słaba dostępność tych terapii to bariera poprawy wyników leczenia wielu schorzeń, możliwości powrotu pacjentów na rynek pracy, zmniejszenia ich absencji chorobowej, redukcji hospitalizacji spowodowanych zaostrzeniem dolegliwości, a także hamulec zwiększania produkcji leków biologicznych w Polsce. Dlatego w ramach Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego wyodrębniła się sekcja Leki Biologiczne dla Polski, która zajmuje się działaniami na rzecz zwiększania dostępu polskich pacjentów do terapii biologicznych oraz rozwojem ich produkcji w naszym kraju – wskazuje Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków.

Koszty terapii biologicznych znacząco spadają
Ograniczony dostęp do leków biologicznych wynikał przede wszystkim z wysokich kosztów. Dlatego były one dostępne jedynie w ramach programów lekowych z bardzo restrykcyjnymi kryteriami kwalifikacji do leczenia. Dziś koszty terapii biologicznych znacząco spadają z powodu wygasania monopolu rynkowego wielu leków i pojawieniu się konkurencji na rynku. Po zakończeniu ochrony gwarantującej monopol leku biologicznego inni producenci zaczynają go wytwarzać, a konkurencja na rynku obniża ceny, nawet o 80 proc. 

- Niestety,  jesteśmy w zdecydowanej mniejszości państw, w których leki biologiczne są podawane wyłącznie w lecznictwie szpitalnym – informuje Grzegorz Rychwalski.

W jego oenie, przeniesienie leczenia biologicznego do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pozwoli na znaczne zwiększenie dostępu do tych terapii przy jednoczesnym utrzymaniu kontroli nad przebiegiem leczenia oraz odciąży szpitale i obniży koszty systemowe.

Leczenie biologiczne w poradni specjalistycznej
Zgodnie z opinią klinicystów, pacjenci, którzy mają ustabilizowany stan choroby nie muszą przyjeżdżać do szpitali na podanie leku i angażować personel szpitalny. Ich stan zdrowia i forma podania leku umożliwiają wykonanie procedury w poradni specjalistycznej blisko domu chorego. Dotarcie do szpitala na podanie leku dla wielu chorych wiąże się z absencją w pracy, kosztami i trudami dojazdu do – niekiedy oddalonej o kilkaset kilometrów placówki.

Podczas spotkania 15 lipca resortu zdrowia poświęconego planowanym zmianom w ustawie refundacyjnej, przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że przewlekle chorzy, którzy muszą zgłaszać się na podanie leku biologicznego do szpitala będą mogli otrzymywać terapię u specjalisty w poradni.

Zapowiadana nowelizacja ustawy refundacyjnej ma stworzyć nową kategorię dostępności leków nieonkologicznych podawanych obecnie w programach lekowych, tak, aby dostępne były w poradniach ambulatoryjnych.

Przeczytaj także: „Znamy założenia SZNUR. Projekt po wakacjach”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.