Limit przyjęć na studia lekarskie – rozporządzenie
Tagi: | kierunki lekarskie, uczelnie, limit przyjęć na studia, studia, uczelnie medyczne, Polska Komisja Akredytacyjna, studia medyczne |
Minister zdrowia publikuje projekt rozporządzenia określający limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w poszczególnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025.
Jak wskazuje resort zdrowia w uzasadneniu do projektu, ze względu na szczególną sytuację związaną z rozpoczęciem kształcenia na kierunku lekarskim dla roku akademickiego 2024/2025 aktualnie zgodę na prowadzenie studiów posiada 28 uczelni (w tym jedna uczelnia posiadająca filię) z 36 placówek.
Dodaje, że osiem uczelni wyszczególnionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2023 r. w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jeszcze nie uzyskało zgody na kształcenie w roku 2024/2025.
Chodzi o:
- Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
- Poznańską Akademię Medyczną Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
- Politechnikę Wrocławską,
- Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
- Społeczną Akademię Nauk z siedzibą w Łodzi,
- Akademię WSB,
- Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Targu.
Zgody nie otrzymała także jedna filia uczelni już wcześniej działającej – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, filia w Bielsku-Białej.
Podmioty te obecnie podlegają doraźnej ocenie programowej w trybie art. 242 ust. 3 ustawy.
Podjęcie decyzji w sprawie określenia dla tych uczelni limitu przyjęć na rok akademicki 2024/2025 nastąpi po otrzymaniu ocen PKA.
Resort podaje, że dodatkowo od roku akademickiego 2024/2025 potencjalnie możliwe jest uruchomienie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim na dwóch uczelniach: Akademia Tarnowska oraz Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Uczelnie te, podobnie jak wyżej wymienione, obecnie podlegają procesowi kontroli przez PKA.
Udostępniamy projekt rozporządzenia.
Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-rkm@mz.gov.pl – do 14 czerwca.