iStock

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – dokąd zmierzamy?

Udostępnij:
Jest plan zrezygnowania z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zamiast tego Ministerstwo Zdrowia proponuje platformę pierwszego kontaktu – czyli możliwość skorzystania z teleporad – którą mają obsługiwać pielęgniarki, położne i lekarze oraz centra medycznej pomocy doraźnej. Projekt wprowadzający to rozwiązanie w formie pilotażu jest konsultowany.
Mowa o rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej – 8 lutego przekazano go do konsultacji.

W dokumencie proponuje się, że „w czasie, gdy nie będzie działała podstawowa opieka zdrowotna, osoby potrzebujące pomocy będą korzystać z teleporady, a jeżeli okaże się, że ta nie wystarczy, będą kierowani do lekarza w centrach medycznej pomocy doraźnej”.

Centrum medycznej pomocy doraźnej ma działać od poniedziałku do piątku od godz. 18 do północy oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od godz. 8 do północy. Będą w nich realizowane świadczenia z zakresu:
– nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,
– pediatrii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu lub chirurgii ogólnej.

Centrum – jak wyjaśnia się w projekcie rozporządzenia – „nie może odmówić udzielenia świadczeń świadczeniobiorcy, który zgłosił się do centrum bezpośrednio, nie korzystając ze świadczeń zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu”.

W projekcie zaznaczono, że „w związku z ograniczonymi zasobami kadry medycznej oraz koniecznością uwzględnienia i niedublowania zakresu świadczeń zabezpieczanych przez funkcjonujące na terenie danego powiatu szpitale, zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zabezpieczanych przez poszczególne centra, może się różnić”. – Pełny zakres świadczeń specjalistycznych centrum będzie obowiązane zapewnić tylko w przypadku, gdy na terenie danego powiatu nie ma szpitala, który udziela tych świadczeń – dodano.

Świadczenia w centrach będą rozliczane ryczałtem.

Program pilotażowy przewidziano do wdrożenia w pięciu powiatach.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźne.

Uwagi do projektu można wysyłać – w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu – na adres dep-di@mz.gov.pl. Dotyczy to tych, którzy otrzymali pismo od resortu w tej sprawie.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.