OZZL w sprawie centrów zdrowia psychicznego
Tagi: | CZP, centra zdrowia psychicznego, OZZL, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Grażyna Cebula-Kubat |
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy popiera protest organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrów Zdrowia Psychicznego i Kongres Zdrowia Psychicznego przeciwko działaniom Ministerstwa Zdrowia, które mogą doprowadzić do likwidacji CZP w Polsce.
– Pilotaż CZP rozpoczął się w 2018 r. i miał na celu przekształcenie systemu opieki nad zdrowiem psychicznym w kierunku psychiatrii środowiskowej. Lekarze oczekują zakończenia pilotażu i wdrożenia go, jako świadczenia systemowego. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia przedłużyło pilotaż do czerwca 2025 r. i zapowiedziało powstanie nowego modelu opieki od 1 lipca 2025 r., ale jak to bywa w Ministerstwie Zdrowia, modelu nie ogłoszono oficjalnie – czytamy w stanowisku.
– W Polsce od wielu lat borykamy się z problemem kulejącej psychiatrii i traumatycznych warunków pracy lekarzy pracujących w publicznych placówkach w tej specjalizacji. Pensje na poziomie stawki minimalnej, bardzo wymagający pacjent, brak kompleksowego podejścia do opieki psychiatrycznej, w tym brak zaplecza internistycznego – to tylko część problemów, z jakimi się stykamy – podkreśla Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
– Likwidacja CZP i brak bezpiecznych dla lekarzy i pacjentów warunków opieki psychiatrycznej doprowadzą do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji. Aktualnie warunki, jakie oferuje się lekarzowi, skazują go na wypalenie zawodowe, stres, a niejednokrotnie na problem z brakiem możliwości skutecznego leczenia pacjenta – dodaje ekspertka.
– Powstanie centrów zdrowia psychicznego rozpoczęło tworzenie zupełnie nowej jakości w terapii i opiece nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi w Polsce. My, lekarze, nie godzimy się na niszczenie tego, co już zostało zbudowane – podsumowuje OZZL.
Przeczytaj także: „Płacenie za leczenie czy leżenie – co dalej z opieką psychiatryczną?”.