Ordo Iuris: Dopuszczenie ellaOne narusza przepisy Konstytucji

Udostępnij:
Zdaniem Instytutu Ordo Iuris resort zdrowia zignorował istotne zastrzeżenia formułowane przez aptekarzy, lekarzy i prawników, również te, które zgłosił Instytut Ordo Iuris w procedurze konsultacyjnej projektu rozporządzenia.
"W świetle obowiązującego prawa ustrojowego, wszelkie działania, które prowadzą do unicestwienia życia również na jego najwcześniejszym etapie rozwoju, jest sprzeczne z konstytucją. Dopuszczenie zatem środka „ellaOne” do obrotu bez recepty stoi w sprzeczności z gwarancjami ochrony życia, zawartymi w polskiej Konstytucji oraz narusza przepisy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży" - pisze na swojej stronie Ordo Iuris.

Zdaniem instytutu nowe przepisy naruszają także podstawowe zasady prawa rodzinnego oraz rozwiązania przyjęte w polskiej Konstytucji, która nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej ochrony zdrowia dzieci oraz zabezpieczenia ich przed demoralizacją. "Ministerstwo nie wskazało bowiem żadnej podstawy naukowej dla twierdzenia, że 15-letnia osoba jest już dostatecznie dojrzała psychicznie i fizycznie do stosowania antykoncepcji chemicznej" - wyjaśniają.

Ordo Iuris powołuje się na prawo medyczne, które zapewnia rodzicom prawo do informacji o stanie zdrowia ich dzieci. Wyłącznie matka lub ojciec mogą zezwolić na zabieg leczniczy osoby małoletniej. Tych gwarancji nie da się pogodzić z regulacją umożliwiającą niepełnoletnim nastolatkom korzystanie z groźnego dla ich zdrowia preparatu bez wiedzy i zgody rodziców. Paradoksalnie, musi to wydawać się oczywiste również dla Ministerstwa Zdrowia, skoro nie zniosło ono jak dotąd obowiązku uzyskania recepty dla środków antykoncepcyjnych innych firm farmaceutycznych i tylko ten, jeden konkretny preparat postanowiło potraktować w uprzywilejowany sposób.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.