![](https://www.termedia.pl/f/pages/60348_fb6d4c4e47dbb45003546776e7492dd5_blog.jpg)
Przed nami nowa neurologia ►
Tagi: | neurologia, Wojciech Konieczny, pacjenci neurologiczny, kadry, lekarze, neurolodzy, Szczyt Zdrowia Mózgu, Polskie Towarzystwo Neurologiczne |
– Niestety, pacjenci często trafiają do poradni neurologicznych zbyt późno. Dlatego planujemy utworzyć dzienne oddziały neurologiczne lub ośrodki krótkich hospitalizacji diagnostycznych – zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas konferencji Szczyt Zdrowia Mózgu w Warszawie.
Wiceminister Konieczny zapytany przez „Menedżera Zdrowia”, jakie są plany Ministerstwa Zdrowia w kontekście z jednej strony zwiększających się potrzeb pacjentów neurologicznych, którzy wymagają specjalistycznej opieki, a z drugiej – problemu, jakim jest brak lekarzy neurologów w szpitalach i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
Rozmowa poniżej – pod nagraniem dalsza część tekstu.
Wiceminister przyznał, że przedstawiciele resortu muszą w tej kwestii odpowiednio zorganizować system neurologiczny.
– Nie mamy tylu lekarzy, aby utworzyć kilka osobnych filarów. Musimy pójść w kierunku kształcenia „uniwersalnych” neurologów, którzy będą zajmować się wszystkimi chorobami neurologicznymi. Poza tym, ważne jest utworzenie kilku pojedynczych lub kilkunastu referencyjnych ośrodków zajmujących się poszczególnymi schorzeniami – powiedział Konieczny.
– Chcielibyśmy, jak najlepiej wykorzystać neurologów, którzy będą wyspecjalizowani w danych dziedzinach – zaznaczył wiceminister, przyznając, że problemem w systemie są ograniczenia w dostępie do szybkiej diagnostyki.
Pacjenci zbyt długo czekają na pierwszą wizytę w poradni neurologicznej.
– Ten okres także jest za długi. Chcemy pomóc pacjentom, jeśli chodzi o dostęp do szybszej diagnostyki i leczenia. Dlatego musimy stworzyć system dziennych oddziałów neurologicznych lub krótkich hospitalizacji diagnostycznych. Prawdopodobne wcześniej będzie możliwe utworzenie tych drugich – wskazał Konieczny.
– Jawi nam się system, w którym powstaną ośrodki diagnostyczno-terapeutyczne dziennie, które pozwolą przeprowadzić szybką diagnostykę i wdrożyć wstępne leczenie bez hospitalizacji i bez potrzeby pozostawienia chorych na noc w szpitalach. Ci w wielu przypadkach nie mogą dostać się do oddziałów całodobowych, gdyż są przeznaczone dla pacjentów z zaawansowaną chorobą lub chorobami naczyniowymi, takimi jak udar lub ciężka postać padaczki – mówił wiceminister zdrowia.
Podsumowując swoją wypowiedź podkreślił, że konieczne jest postawnie neurologii jako dziedziny priorytetowej.
W tym kontekście ważne są także wzmożone działania w kierunku uatrakcyjnienia neurologii, aby coraz więcej studentów chciało wybierać tę dziedzinę, jako swoją specjalizację.
Szczyt Zdrowia Mózgu, który odbył się 14 lutego w Zamku Królewskim w Warszawie, był inicjatywą Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych – zgodną ze strategią European Academy of Neurology. Celem przedsięwzięcia było szerzenie wiedzy na temat zdrowia mózgu w społeczeństwi, a także zaproponowanie zmian systemowych w ochronie zdrowia i zainicjowanie programów profilaktycznych.