![](https://www.termedia.pl/f/pages/60341_134834c9b8f7e2fc56fac9fa5c13380e_blog.jpg)
Terapie u kresu życia – standardy
Zespół ekspertów powołanych przez Rzecznika Praw Pacjenta opracował „Standardy postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia” – opisano w nim zagadnienia związane z terapią daremną, której nie wolno stosować i działa na szkodę pacjenta.
RPP przypomniał o dokumencie – ze względu na to, co wydarzyło się podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Ochrony Życia i Zdrowia Polaków.
2 lutego posłowie Konfederacji i zaproszeni przez nich goście omawiali aspekty zaprzestania daremnej terapii. Lekarze zostali określeni „śmiercią w białych kitlach”. Zarzucono im, że „bawią się we wróżbiarstwo” i dokonują „eutanazji par excellence”.
– Życie każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci jest wartością nienaruszalną, w szczególności uznając swobodę wyznania i poglądów każdego pacjenta. Ograniczenie się do łagodzenia objawów, do opieki paliatywnej w ostatnim etapie życia człowieka nie jest wykroczeniem przeciw tej wartości. Działanie personelu medycznego – na podstawie wiedzy i doświadczenia medycznego – zawsze powinno iść w parze z oddaniem i życzliwością wobec pacjenta w obliczu jego nieuchronnej śmierci – skomentował Bartłomiej Chmielowiec, publikując 14 lutego standardy opracowane w 2021 r.
W dokumencie przeanalizowano prawa pacjenta w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia.
W części pierwszej opracowania omówiono problematykę antropologiczno-etyczną dotycząca życia i śmierci człowieka.
W drugiej przedstawiono obowiązujące przepisy dotyczące praw pacjenta i powinności personelu medycznego.
części trzeciej propozycje wprowadzenia zmian legislacyjnych, które posłużą dobru pacjenta i bezpieczeństwu personelu medycznego.
Obowiązujące ustawodawstwo nie obejmuje istotnych kwestii dotyczących zasad postępowania wobec pacjenta u kresu życia na przykład w zakresie postępowania z pacjentem niezdolnym do podjęcia decyzji.
W czwartej część standardów opisano wytyczne postępowania wobec pacjenta umierającego i jego rodziny.
Są to proponowane dobre praktyki uwzględniające godność pacjenta i prawo do umierania bez bólu, w spokoju, podkreślające jego niepowtarzalność, autonomię i w związku z tym jego prawo do decydowania o tym, jak chce przeżyć życie, które jeszcze mu pozostało. Propozycje te obejmują również prawo do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną przez kompetentny, wyszkolony personel.
Dokumenty w całości poniżej.
W skład Zespołu do spraw opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia zaproszeni zostali:
- dr hab. n. społ. Błażej Kmieciak,
- dr n. biol. Anna Zielińska,
- prof. dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik,
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Kubler,
- ks. prof. dr hab. n. teol. Piotr Morciniec,
- prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk,
- ks. bp dr hab. n. teol. Józef Wróbel,
- dr n. o zdr. Izabela Kaptacz,
- dr n. med. Marek Karwacki,
- dr n. hum. Renata Kleszcz-Szczyrba,
- dr n. med. Jacek Siewiera,
- dr n. prawn. Małgorzata Szeroczyńska,
- dr n. prawn. Iwona Wrześniewska-Wal,
- dr n. med. Magdalena Wąsek-Buko,
- lek. med. Anna Gręziak.
Przeczytaj także: „Odstąpienie od terapii daremnej nie oznacza zaprzestania leczenia”.