123RF

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi

Udostępnij:

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia 23 lipca posłowie zajęli się procedowaniem rządowego projektu ustawy o publicznej służbie krwi. Z niewielkimi poprawkami w pierwszym czytaniu został przyjęty przez członków komisji. Posłanką sprawozdawczynią efektów tych prac na forum sejmowym została prof. Alicja Chybicka.

Prezentując rządowy projekt nowelizacji ustawy, wiceminister Jerzy Szafranowicz podkreślał, że ma on charakter przede wszystkim techniczny.

– Celem tego projektu jest przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną, z poziomu ustawy na poziom rozporządzenia. Chodzi o krwiodawców, którzy dzisiaj oddają krew w czasie zabiegów aferezy. Nie oddają pełnej krwi, a jedynie jej część, poszczególne składniki krwi. W ten sposób chcielibyśmy uporządkować przelicznik, co będzie miało zastosowanie w praktyce we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa – powiedział.

– Obecnie przelicznik usankcjonowany jest w ustawie, która ma już 20 lat. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny w medycynie, nie uwzględnia on wszystkich możliwości, jakie daje ten rozwój. Mówimy o zabiegach aferezy, kiedy w szczególności dokonywane są donacje dwóch składników krwi, na przykład osocza plus płytek. Stąd głównym zamierzeniem zmian jest wprowadzenie jednego, korzystnego algorytmu, dzięki któremu dawcy będą wiedzieć, jak interpretować przelicznik. Ta zmiana jest przede wszystkim pokłosiem uwag dawców w zakresie jego interpretacji, jak również wdrażanego systemu e-Krew – wyjaśnił dr Sebastian Twaróg, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi.

– Zabiegi aferezy wykazują zupełnie odmienną specyfikację od pobierania krwi pełnej, dlatego nie było technicznej możliwości zastosowania obecnego przelicznika. Przeniesienie go z aktu wyższego rzędu, czyli ustawowego, na akt wykonawczy jest również w zgodzie z wymaganiami Unii Europejskiej, ponieważ obecnie już ogłoszono procedowanie rozporządzenia dotyczącego norm jakości oraz bezpieczeństwa substancji pochodzenia ludzkiego. Te wszystkie „technikalia” zostały zawarte w załączniku do tego rozporządzenia – dodał.

Jak podkreślali w czasie dyskusji posłowie, procedowana zmiana w ustawie jest niewielka, ale bardzo znacząca.

– Ta zmiana jest o tyle ważna, że dzisiaj bardzo rzadko przetacza się i wykorzystuje krew pełną, a jedynie preparaty krwi, co umożliwia ogromny postęp w tym zakresie medycyny – zaznaczyła prof. Alicja Chybicka.

Jak zapewniali autorzy rządowego projektu zmian w ustawie, rozporządzenie, które ma być do niego załącznikiem, jest już przygotowane i zostanie opublikowane zaraz po nowelizacji ustawy.

Przedłożony komisji projekt nowelizujący ustawę o publicznej służbie krwi, z niewielkimi poprawkami, został przyjęty przez sejmową Komisję Zdrowia, a posłanką sprawozdawczynią została prof. Alicja Chybicka.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.