Szpitale przed sądami przegrywają coraz częściej i coraz więcej

Udostępnij:
Pacjenci skuteczniej walczą o odszkodowania od szpitali. W 2017 r. sądy przyznały im 13 milionów złotych rekompensaty. To dużo więcej niż rok wcześniej.
- Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmują się najpierw prokuratorzy, a potem sądy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Liczba spraw zgłaszanych do prokuratury rośnie w szybkim tempie – pisze „Rzeczpospolita”.

Dowód? W 2017 r. było ich w prokuraturze o 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Coraz hojniejsze są też sądy dla poszkodowanych przez służbę zdrowia. Z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2014–2017 w sumie kwota zadośćuczynień i odszkodowań wzrosła o 70 proc.

- Skąd ten wzrost? Poszkodowani wiedzą, że mogą walczyć o swoje, coraz więcej prawników specjalizuje się w tej trudnej dziedzinie, a i sądy są przychylniejsze poszkodowanym – uważa gazeta.

W 2017 r. pieniądze za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia dostało 81 osób. Było to w sumie 13, 5 mln zł, trzy lata wcześniej – niespełna 8 mln zł.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.