123RF

Sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Udostępnij:

By skorzystać z AI w diagnozie, lekarz musi uzyskać zgodę badanego – wynika z nowego Kodeksu etyki lekarskiej. Prawnicy przewidują problemy, medycy już rozmawiają o koniecznej interpretacji przepisu.

Nowy Kodeks etyki lekarskiej dopuszcza stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji w procesie diagnostycznym. Jest jednak „ale” – lekarze będą musieli poinformować o tym pacjentów oraz uzyskać ich świadomą zgodę.

Kodeks po 20 latach został znowelizowany podczas majowego nadzwyczajnego krajowego zjazdu lekarzy w Łodzi.

Przepisu nie było w pierwotnej jego wersji, został dodany na wniosek członków Śląskiej Izby Lekarskiej.

– Samorządowcy podkreślają, że zostało to wcześniej ustalone. Od innych słychać jednak, że zapisy nie były szeroko konsultowane i dodano je w ostatniej chwili. Medycy już rozmawiają o koniecznej interpretacji przepisu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zapis dotyczący AI jest kontrowersyjny.

– Przepis nasuwa wiele wątpliwości, bo jeżeli przyjmujemy, że do sztucznej inteligencji zaliczamy narzędzia, które dziś mają walor pomocniczy, np. pomiar objętości narządów, czy też zliczają (numerują) kręgi kręgosłupa, to równie dobrze powinniśmy prosić pacjenta o świadomą zgodę na zajrzenie do podręcznika czy atlasu – mówi Piotr Pawliszak, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

– Narzędzia, z których korzystam w pracy, bywają pomocne, ale mnie nie zastępują. Nie wyłapują, że jest o jeden krąg mniej albo że przylegające do siebie tkanki wywodzą się z różnych narządów, i podają nieprawdopodobne wyniki pomiarów. Dlatego producenci tych programów sami uważają, że nie mają zastąpić pracy lekarza – dodaje.

Na inne kłopoty zwracają uwagę Agata Kowalska i Anna Pietruszka, partnerki kancelarii CK Legal.

– Konieczność informowania pacjenta o wykorzystaniu AI oraz uzyskiwania jego świadomej zgody może wymagać od lekarzy dodatkowego czasu na edukację pacjentów na temat tych technologii. Pacjenci mogą mieć pytania i obawy dotyczące działania algorytmów sztucznej inteligencji, ich dokładności oraz wpływu na proces leczenia, co wymaga od lekarzy posiadania wiedzy na temat AI i umiejętności jej wyjaśnienia – mówią w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną.

Przeczytaj także: „Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy – podsumowanie”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.