Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

Zlekceważono nas po raz kolejny i oszukano w podwójny sposób

Udostępnij:

Przedstawicielki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dotyczącej zmian w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia kierują pismo do premiera Donalda Tuska, zarzucając mu, że w kampanii wyborczej jego słowa o „protestowaniu przeciwko ignorowaniu ogromnych potrzeb służby zdrowia” stały się pustosłowiem.

Lekceważenie faktów
– Kolejne rządy nie zwracały uwagi na nasze apele i monity. Doprowadziło to do dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia związanej z brakiem pielęgniarek i położnych oraz zjawiskiem tzw. dziury pokoleniowej. W systemie ochrony zdrowia zatrudnionych jest 239 tys. pielęgniarek, w tym ponad 90 tysięcy z nich powyżej 60. roku życia. Kolejne 93 tysiące nabędą prawa emerytalne w najbliższych 10 latach. W takim tempie nie przybywa nam nowych osób w systemie. Zwiększenie liczby studentów nie ma znaczenia, bo większość absolwentów nie podejmuje pracy w zawodzie, a mniej niż 10 proc. trafia do systemu publicznego – pisze w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krystyna Ptok, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– Zważywszy na demografię, starzejące się polskie społeczeństwo i ciągły wzrost na zapotrzebowanie świadczeń realizowanych przez pielęgniarki lekceważenie tych faktów doprowadzi w najbliższym czasie do katastrofy. To nie tylko nasz wniosek. Identyczny wypłynął w ubiegłym miesiącu z raportu prezentowanego podczas obrad sejmowej podkomisji ds. kadr medycznych. Tymczasem zlekceważono nas po raz kolejny i oszukano w podwójny sposób – czytamy w liście do premiera Donalda Tuska.

– W exposé z 13 grudnia 2023 roku dzisiejszy premier mówił: „Polska polityka od kilku ładnych lat zatraciła powagę debaty publicznej, mimo że okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne, dramaty, jakie dotknęły w tych latach i nasz naród, i cały świat – pandemia, wojna, kryzys migracyjny – a mimo wszystko trudno nam było, i mówię to o nas wszystkich, trudno nam było czasami wydobyć z siebie ton powagi i takiej pełnej odpowiedzialności, która spoczywa na nas wszystkich w tych jakże trudnych czasach – czytamy w piśmie.

Wodzą nas za nos
– Uwierzyłyśmy, że nadszedł czas prawdziwej debaty. Tymczasem przez 132 dni, które dzisiaj mijają od pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych próbuje się nas wodzić za nos, nie robiąc nic. Nie oszacowano nawet skutków naszych propozycji. Nie podjęto dialogu i debaty publicznej. Nic się nie wydarzyło w tym zakresie – podkreślają sygnatariuszki listu.

Pielęgniarki podkreślają, że oszukali je politycy, kiedy podczas pierwszych czytań przedstawiciele wszystkich klubów deklarowali poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

– Wielu z nich, będąc w opozycji, podpisywało się pod naszymi postulatami. Krytykowali pana poprzednika o brak spotkania i dialogu z nami. Czy tak, jak premier Morawiecki będzie miał pan odwagę zainteresować się naszymi sprawami dopiero w momencie przegranych wyborów? – czytamy w liście.

– My potraktowałyśmy polityków poważnie, przygotowałyśmy projekt aktu prawnego, merytoryczne uzasadnienie i wykonaliśmy OSR. Nie wyszłyśmy na ulicę, nie stosujemy szantażu. Niestety znowu nas zlekceważono – po wyborach politycy swoje własne obietnice anulowali – piszą pielęgniarki i położne.

W imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krystyna Ptok apeluje o podjęcie dialogu i prac nad projektem, który został złożony w Sejmie i który poparło ponad 120 tysięcy osób.

Udostępniamy pismo w całości.




Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Pismo do premiera Donalda Tuska.

Przeczytaj także: „Niespełnione obietnice, a za moment wybory…”„Sprzeciw pielęgniarek i położnych” „Czy pielęgniarki doczekają się podwyżek?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.