Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

ASCEND – globalne badanie kliniczne fazy 3b

Udostępnij:
Tagi: SMA, ASCEND
Badanie ASCEND ma na celu ocenę wyników klinicznych i profilu bezpieczeństwa stosowania większej dawki nusinersenu u dzieci, młodzieży i dorosłych z późną postacią rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) po leczeniu rysdyplamem.
Biogen rozpoczyna globalne badanie kliniczne fazy 3b, ASCEND.

Osoby z SMA nie wytwarzają wystarczającej ilości białka niezbędnego do przeżycia neuronów ruchowych (SMN) i ich nieustannej pracy, które wspomagają siedzenie, stanie i poruszanie się. Z czasem osoby z SMA mogą utracić zdolność wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie zębów, włączanie światła czy picie ze szklanki. Celem w leczeniu SMA jest zapewnienie wystarczającej ochrony neuronów ruchowych i pomoc w zachowaniu funkcji motorycznych. – Jesteśmy przekonani, że niższa ekspozycja na lek może przyczyniać się do suboptymalnych wyników leczenia u niektórych pacjentów, którym podawano rysdyplam. Badanie ASCEND ma na celu sprawdzenie, czy nusinersen może odpowiedzieć na tę niezaspokojoną potrzebę medyczną i przyczynić się do pogłębienia wiedzy na temat leczenia SMA. Jednocześnie mamy nadzieję na poprawę wyników u pacjentów w długookresowej perspektywie – skomentowała dr Maha Radhakrishnan, chief medical officer w firmie Biogen.

Dostępne dane sugerują, że ekspozycja na rysdyplam zmniejsza się wraz ze wzrostem wieku i masy ciała, przy czym stężenie leku u dorosłych zmniejsza się o około 40 proc. w porównaniu z niemowlętami. Maksymalna dawka rysdyplamu to 5 mg. Jest ona podawana po osiągnięciu przez pacjentów masy ciała 20 kg.

Przy obecnie zatwierdzonej dawce 12 mg ekspozycja neuronu ruchowego na nusinersen pozostaje podobna wraz z wiekiem i wzrostem pacjentów. Co więcej, nusinersen wykazuje udowodnioną, trwałą skuteczność i ma dobrze scharakteryzowany profil bezpieczeństwa, jak również długoterminowe dane dotyczące pacjentów z różnych grup wiekowych i z różnymi typami SMA leczonych przez ponad 7 lat. W sumie dane te przemawiają za prowadzeniem dalszych badań w celu oceny, czy większa dawka może zapewnić jeszcze większą skuteczność u pacjentów. Badanie ASCEND sprawdzi, czy lek nusinersen w większej dawce może zaspokoić istniejące potrzeby kliniczne u pacjentów z SMA o późniejszym początku, leczonych rysdyplamem, którzy chcą zmienić schemat leczenia. Taka sama badana wyższa dawka nusinersenu jest również oceniana w trwającym badaniu DEVOTE. – W leczeniu SMA poczyniono znaczne postępy, jednak nadal nie możemy wyleczyć SMA i wciąż istnieją niezaspokojone potrzeby medyczne – powiedział prof. Tim Hagenacker, kierownik oddziału chorób nerwowo-mięśniowych szpitala uniwersyteckiego w Essen w Niemczech i członek komitetu sterującego badaniem ASCEND. – W ramach mojej praktyki klinicznej zaobserwowaliśmy możliwość dalszej poprawy wyników leczenia pacjentów. Dzięki badaniu z użyciem wyższej dawki leku Nusinersen będziemy w stanie pogłębić wiedzę na temat tego, co jeszcze jest możliwe – dodał.

Protokół badania ASCEND został złożony w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Czas trwania jest przewidziany na około 2,5 roku, a włączonych ma być do 135 osób z SMA (w wieku od 5 do 39 lat) o późniejszym początku, niechodzących. Wymogiem jest, aby wszyscy uczestnicy byli wcześniej leczeni rysdyplamem w maksymalnej zalecanej dawce 5 mg oraz byli gotowi i zdolni do zmiany schematu leczenia na większą dawkę nusinersenu. Uczestnicy muszą również mieścić się w założonym protokole badania, przedziale punktowym w skali Revised Upper Limb Module (RULM), aby wziąć w nim udział. Osoby zakwalifikowane do badania ASCEND otrzymają dwie dawki nasycające nusinersenu 50 mg w odstępie dwóch tygodni, a następnie dawkę podtrzymującą 28 mg co cztery miesiące w okresie badania. Skuteczność ma być oceniana na podstawie skali RULM. Dodatkowe wyniki kliniczne pozwolą ocenić bezpieczeństwo, wynik w skali ruchowej Hammersmith (HFMSE) oraz obciążenie opiekunów. Badanie będzie również oceniać funkcje motoryki kończyn górnych u uczestników w wieku 13 lat i starszych za pomocą aplikacji mobilnej Konectom oraz poziom neurofilamentów jako markera aktywności biologicznej choroby. Obydwa te elementy stanowią eksploracyjne punkty końcowe.

W badaniu wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli, którzy nie byli jeszcze leczeni lekiem Nusinersen, a także dorośli, którzy wcześniej leczeni byli nim, a następnie rysdyplamem. Firma planuje, że pierwsi kwalifikujący się pacjenci zostaną przyjęci do badania jeszcze w 2021 roku.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.