Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zakażenie wirusem cytomegalii wpływa na rozwój choroby Alzheimera?

Udostępnij:

Pojawiły się nowe wynki badań naukowych dotyczących związku między wirusem cytomegalii (HCMV) a odpowiedzią immunologiczną związaną z przeciwciałem CD83 u niektórych osób z chorobą Alzheimera (AD).

  • Naukowcy z Arizona State University postawili hipotezę, że HCMV może być wyzwalaczem, który przechyla równowagę ze zdrowego mózgu na ten, który ma demencję
  • Jeśli wyniki badań zostaną potwierdzone, podawanie leków przeciwwirusowych przeciwko HCMV może okazać się korzystne w zmniejszaniu ryzyka choroby Alzheimera
  • Badacze podkreślają jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby badanie wpłynęło na praktykę. Chcą nadal kontynuować badania,  aby zrozumieć, czy te odkrycia mają wpływ na opiekę kliniczną

Cytomegalowirus jest powszechnie występującym patogenem. Zwykle jest przenoszony przez płyny ustrojowe i rozprzestrzenia się tylko wtedy, gdy wirus jest aktywny. W porównaniu z innymi podklasami IgG, uważa się, że IgG4 jest mniej zapalną, a tym samym mniej szkodliwą odpowiedzią immunologiczną. Ale może być ona też mniej skuteczna w usuwaniu infekcji i umożliwiać inwazję HCMV do mózgu.

HCMV może przemieszczać się przez nerw błędny z okrężnicy do mózgu

Eksperci spekulują, że HCMV może przemieszczać się przez nerw błędny z okrężnicy do mózgu, gdzie wywołuje początek choroby Alzheimera. Obecna analiza rozszerza badania nad potencjalną etiologią i kliniczno-patologicznym znaczeniem mikrogleju CD83+ w kontekście choroby Alzheimera.

Benjamin P. Readhead, MBBS, profesor nadzwyczajny ASU-Banner Neurodegenerative Disease Research Center, Arizona State University, Tempe wraz z zespołem przeprowadził eksperymenty z wykorzystaniem próbek tkanek pobranych od zmarłych pacjentów z chorobą Alzheimera i osób z grupy kontrolnej. Źródłem tych próbek była kohorta Banner, dla której dostępne były klasyfikacje na obecność mikrogleju CD83 +, a także próbki tkanek z SFG, TC i nerwu błędnego oraz Religious Orders Study and Rush Memory and Aging Project (ROSMAP), w którym uczestnicy bez stwierdzonej demencji są oceniani co roku.

Z kohorty Banner naukowcy przeprowadzili badania immunohistochemiczne (IHC) na 34 próbkach SFG (21 osób AD i 13 osób kontrolnych) i włączyli do badania 25 próbek TC (13 osób AD i 12 osób kontrolnych) oraz osiem próbek nerwu błędnego (sześć osób z AD i dwie osoby kontrolne).

Z kohorty ROSMAP ukończyli badania IHC na 27 próbkach kory przedczołowej od osób z chorobą Alzheimera. Starannie wybrali te próbki, aby zapewnić dopasowanie pod kątem krytycznych czynników, takich jak interwał pośmiertny, wiek i płeć, a także inne istotne zmienne towarzyszące.

Mikroglej CD83+ jest związany z IgG4 i HCMV

Badanie TC potwierdziło, że mikroglej CD83+ jest związany z IgG4 i HCMV i wykazało istotny związek między mikroglejem CD83+ a immunoreaktywnością IgG4.

Badacze potwierdzili dodatni wynik HCMV we wszystkich dziewięciu ocenianych próbkach TC CD83 + oraz w jednej próbce CD83− TC, co wskazuje na silny pozytywny związek między HCMV w TC a mikroglejem CD83 + w SFG.

Serologia HCMV IgG jest powszechna, różni się w zależności od wieku i chorób współistniejących i występuje u 79% 85-latków. "Mimo to zauważamy, że obecność HCMV w TC nie była wszechobecna i była znacząco związana z mikroglejem CD83+ i HCMV w SFG" – napisali. Ta obserwacja, jak dodali, "może pomóc w ustaleniu, w jaki sposób powszechny patogen może przyczyniać się do choroby, której większość osób nie rozwija".

Eksperymenty ujawniły również zwiększoną aktywność anty-HCMV IgG4 w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz dowody na HCMV i IgG4 w nerwie błędnym. – Ogólnie rzecz biorąc, wzorce barwienia histochemicznego obserwowane w TC, SFG i nerwie błędnym osób z CD83 + są zgodne z aktywnym zakażeniem HCMV. Podsumowując, wyniki te wskazują na wielonarządową obecność IgG4 i HCMV u osób z mikroglejem CD83 + w SFG – napisali badacze. 

Przyspieszona patologia AD

Zespół wykazał, że zakażenie HCMV przyspiesza produkcję dwóch patologicznych cech choroby Alzheimera – beta-amyloidu (Aβ) i tau – i powoduje śmierć neuronów.

– Zaobserwowaliśmy wysokie, pozytywne korelacje między obfitością HCMV a zarówno Aβ42, jak i pTau-212. Ponieważ histochemia HCMV jest zgodna z aktywnym zakażeniem HCMV, odkrycia mogą wskazywać na możliwość podania terapii przeciwwirusowej u osób z AD i dowodami biomarkerów HCMV, IgG4 lub mikrogleju CD83 + – dodali naukowcy.

Oprócz planowania badania klinicznego istniejących leków przeciwwirusowych, zespół badawczy opracowuje badanie krwi, które może pomóc w identyfikacji pacjentów z aktywnym zakażeniem HCMV, którzy mogliby odnieść korzyści z takiej interwencji.

Badacze podkreślają jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby badanie wpłynęło na praktykę. Chcą nadal kontynuować badania,  aby zrozumieć, czy te odkrycia mają wpływ na opiekę kliniczną.

HCMV wyzwalaczem choroby Alzheimera?

Dr Andrew Doig, profesor na Wydziale Neurologii Uniwersytetu w Manchesterze, powiedział, że nowa praca potwierdza hipotezę, że HCMV może być wyzwalaczem, który przechyla równowagę ze zdrowego mózgu na ten, który ma demencję. Jeśli tak, leki przeciwwirusowe przeciwko HCMV mogą być korzystne w zmniejszaniu ryzyka choroby Alzheimera.

Doig zauważył, że nowo zatwierdzone leki na AD są drogie, przynoszą tylko niewielkie korzyści i wiążą się ze znacznym ryzykiem, takim jak powodowanie wylewów krwi do mózgu. Zdaniem naukowca leki przeciwwirusowe są atrakcyjną alternatywą, którą warto zbadać.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.