Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Neuropatia i utrata słuchu skracają przeżywalność u seniorów

Udostępnij:

Neuropatia obwodowa oraz ubytek słuchu w zaawansowanym wieku wiążą się ze skróceniem średniej długości życia, prawdopodobnie częściowo spowodowanym niekorzystnym wpływem na równowagę – twierdzą naukowcy.

Nowe badania dowodzą, że związany z wiekiem ubytek słuchu i neuropatia obwodowa skracają przeżywalność u osób starszych.

Badaniem objęto 793 seniorów, którzy wypełnili kwestionariusz oraz przeszli badanie fizykalne – ocenę chodu z pomiarem czasu (50 stóp), a także testy na funkcjonowanie nerwów obwodowych, równowagę i słuch.

Progi słyszenia badano odpowiednio na poziomie 20, 25 i 40 dB oraz przy częstotliwościach dźwięku 500, 1000, 2000 i 4000 Hz.

Naukowcy prześledzili dane dotyczące śmiertelności na przestrzeni 22 lat. 83 proc. uczestników doświadczyło ubytku słuchu. Regularne korzystanie z aparatów słuchowych było niskie, zgłaszane odpowiednio u 19 proc. i 55 proc. osób z umiarkowanym i ciężkim ubytkiem słuchu.

Ubytek słuchu wiązał się z zaburzeniami równowagi (P = 0,0014), wolniejszym chodzeniem (P = 0,0024) i skróceniem czasu przeżycia (P = 0,0001). Umiarkowany do ciężkiego ubytek słuchu był silnie związany ze skróceniem czasu przeżycia (iloraz szans, 1,36; P = 0,001), niezależnie od stosowania aparatów słuchowych.

Z kolei neuropatia obwodowa była obecna u 32 proc. uczestników. Stan ten zwiększał również ryzyko zgonu w okresie badania (współczynnik ryzyka [HR], 1,32; P = 0,003). Uczestnicy zarówno z ubytkiem słuchu, jak i neuropatią obwodową wykazywali zmniejszoną równowagę i czas przeżycia w porównaniu z osobami z jednym z tych schorzeń (HR, 1,55; P <0,0001).

Badanie zostało prowadzone przez dr Jamesa W. Molda z University of Oklahoma Health Sciences Center w Oklahoma City w stanie Oklahoma (USA) i zostało opublikowane 14 sierpnia 2024 r. w „Journal of the American Geriatrics Society”.

Należy zauważyć, że zbiór danych został zebrany w 1999 r. w ramach badania OKLAHOMA i może nie reprezentować w pełni obecnych kohort starszych pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej. Brak dźwiękoszczelnych pomieszczeń i wyłączenie niektórych elementów standardowej oceny audiometrycznej mogło mieć wpływ na pomiary dźwięków o niskiej częstotliwości. Co więcej, badanie fizykalne było mniej dokładnym pomiarem neuropatii obwodowej. Informacje na temat czasu trwania lub nasilenia czynników prognostykowych i przyczyn zgonu nie były dostępne.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.