Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ponad 25 tys. przypadków boreliozy i 659 kleszczowego zapalenia mózgu

Udostępnij:
W 2023 r. potwierdzono w Polsce 25 244 przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu – wynika z najnowszego zestawienia o zachorowaniach na choroby zakaźne.
Rośnie liczba zakażeń
Według danych wynikających z zestawienia dotyczącego chorób zakaźnych w porównaniu z 2022 rokiem liczba zakażeń boreliozą wzrosła o 7875 przypadków (w2022 r. było ich 17 369) a liczba potwierdzonych przypadków kleszczowego zapalenia mózgu zwiększyła się o 213 (w 2022 roku stwierdzono 446 przypadków).

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części osób zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może też dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Po wyjęciu miejsce trzeba starannie zdezynfekować.

Przeczytaj także: „Szczepionka przeciwko boreliozie w trakcie badań” i „Kolejna próba rozprawienia się z metodą ILADS”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.